Маршрут 8

Від острова Райхенау до Штайнгадена

Об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО на нашому восьмому та останньому маршруті територією Німеччини розташовані біля води та гір. Ми відвідаємо острів на Боденському озері, підводну археологічну пам’ятку і не дуже велику, але унікальну церкву, збудовану просто в полі.

Подорож розпочинається з найбільшого острова на Боденському озері – Райхенау (Reichenau). У VIII столітті тут заснували бенедиктинський монастир. Завдячувати цим слід християнському місіонерові Святому Пірміну, який вважається покровителем Райхенау. На три століття обитель стала найбільш впливовим монастирем в південно-німецьких землях. Цю одну з найважливіших релігійних і культурних пам’яток Середніх віків занесли до списку Світової спадщини 2000-го року.

До списку ЮНЕСКО належать серед іншого три романські церкви, що вціліли на острові. Найстаріша та найбільша з них – колишній монастирський храм, присвячений Діві Марії та апостолу Марку (Münster St.Maria und Markus) у Райхенау-Міттельцель (Reichenau-Mittelzell). Багате зібрання творів сакрального мистецтва, залишене бенедиктинцями, зберігається у церкві Святих Петра і Павла (St. Peter und Paul) у Райхенау-Нідерцелі (Reichenau-Niederzell). Особливої уваги тут також заслуговують настінні розписи ХІІ століття у вівтарній частині. Ще древніший настінний живопис можна побачити у третьому романському храмі острова – церкві Святого Георгія (St. Georg) в Райхенау-Оберцелі (Reichenau-Oberzell). Тут повністю збереглися настінні розписи, датовані Х століттям – єдиний такий зразок на північ від Альп.

Наступний об’єкт Світової спадщини також розташований на Боденському озері у містечку Унтерульдинген (Unteruhldingen). Тут на березі озера виявили сліди пальових помешкань, що походять з 1300-800 років до нашої ери, тобто пізнього бронзового віку. Ранні поселення, зведені на палях, забезпечували кращий захист від ворогів та диких тварин, тому були в ті часи дуже поширеними. Лише в Баварії і Баден-Вюртембергу виявлено 17 таких місць, а загалом у Європі – 111. З 2011 року всі вони занесені до списку ЮНЕСКО. В Унтерульдингені 1922 року вирішили частково їх реконструювати. Нині тут на березі Боденського озера можна отримати наочне уявлення про те, як виглядав побут та устрій життя в цьому регіоні в доісторичну та протоісторичну епоху.

Остання ціль восьмого маршруту з пам’ятками Світової спадщини розташована приблизно за 150 кілометрів на схід від Боденського озера в населеному пункті Штайнгаден (Steingaden), де на тлі альпійських передгір’їв серед мальовничих зелених лук височіє церква Віскірхе (Wieskirche). Зведена 1745 року на кошти сусіднього монастиря, вона є унікальною пам’яткою барокового стилю. З 1983 року цей храм під охороною ЮНЕСКО. Неперевершеним зразком баварського рококо вважається внутрішнє оздоблення храму з філігранною ліпниною та багатими розписами. Особливою славою користується настельна фреска над овальною церковною залою. Молодий абат Марінус (Abt Marinus), настоятель монастиря Штайнгаден, який свого часу розпорядився щодо будівництва Віскірхе, після її зведення якось промовив: «У цьому місці оселилося щастя, і серце знаходить тут спокій».