Вісім запитань…

Анґеліці Браун, екскурсоводу та музейному педагогу в монастирі Маульбронн

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Маульбронн?

У Європі є небагато майже повністю збережених середньовічних обителей. У Маульбронні – одна з них. Аби оцінити це належним чином, варто оглянути все так зване монастирське місто (Klosterstadt) з його господарським угіддям та флігелем, який у діючих монастирях зазвичай закритий для сторонніх (Klausur).

Що подобається тут понад усе?

Насамперед флігель, доступ до якого раніше мала лише свята братія. Особливо цікаве тут сусідство різних архітектурних стилів – романської епохи та готики. Імпозантне враження справляє також Колодязна каплиця (Brunnenkapelle), чоловіча трапезна (Herrenrefektorium) та зал з хрестовими готичними склепіннями, в якому ченцям-мовчальникам дозволялося говорити (Parlatorium). Передихнути та насолодитися спокоєм можна, пройшовши кілька кіл обхідною галереєю – клуатром (Kreuzgang), в центрі якого знаходиться невеликий декоративний сад.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Варто взяти участь в одній зі спеціальних тематичних екскурсій. Вони дають можливість ближче познайомитися з історією монастиря, його діяльністю та особливостями.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Розміри та чудова архітектура.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Навесні, коли в саду обхідної галереї квітне магнолія. Улітку, коли монастир зустрічає приємною прохолодою і можна посидіти в кафе просто неба у внутрішньому дворі. Восени, коли тумани та тьмяне світло підкреслюють аскетичний характер архітектури цієї цистерціанської обителі. Узимку, коли менше туристів і можна в цілковитому спокої насолоджуватися тишею клуатру.

Що ще варто тут побачити?

Довколишні ландшафти, до яких приклали руку монахи-цистерціанці близько 850 років тому. Вони насадили тут виноградники, викопали рови, створили цілу систему озер та ставків. Цією територією нині пролягають прогулянкові маршрути. Якщо не хочеться далеко ходити, одразу біля монастиря теж є озеро, яке теж було створене ченцями. Влітку в ньому навіть можна покупатися.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

«Швабські маульташен» (Schwäbische Maultaschen), схожі на великі пельмені з начинкою з м’яса та шпинату. За легендою, їх вигадали саме в цьому монастирі.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Серед німецьких об’єктів – доісторичні пальові помешкання на Боденському озері та парк у Бад-Мускау, а за кордоном – Тадж-Махал в Індії.

Анґеліка Браун

уже понад два десятиліття працює екскурсоводом у монастирі в Маульбронні.

Вона відповідає також за музейну майстерню для дітей та підлітків, де вони можуть в ігровій формі познайомитися з розкладом та законами цієї обителі.