Вісім запитань…

Еґону Шальмайєру, директору музею у фортеці Заальбург

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Верхньогермансько-ретійський лімес?

У Заальбургу краще нічого не проґавити. Це стосується й окремих частин реконструйованої фортеці, і музейно-педагогічної експозиції, і гірського масиву Таунус.

Що подобається тут понад усе?

Понад усе мене приваблює те, як фортеця вписується в ландшафт, а також атмосфера цього місця, враження, яке справляє фортеця. Також мені дуже приємно спілкуватися тут з відвідувачами, які цікавляться загальною світовою історією і особливо – античним римським періодом.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Тематичні екскурсії, наприклад, про античний культ богів або історію археологічних досліджень у Заальбургу. Відвідувачам з дітьми можна порадити наші спеціальні «сімейні дні» з різними майстер-класами та педагогічними заняттями. Також варто згадати вечірні екскурсії, цікаві не лише в теплу погоду, але й у тріскучий мороз.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Особливе враження на мене справили головні ворота й оборонна стіна, що несподівано виринають з лісу. Досі не припиняю дивуватися великим забудовам всередині фортеці, зокрема споруді, де раніше був розташований штаб, а також зерновому складу. Завдяки численним археологічним знахідкам з металу, кераміки, кісток або дерева можна добре уявити собі, як виглядало це місце раніше, в часи древніх римлян. Це перше враження було для мене таким сильним, що вплинуло на вибір професії, на рішення зайнятися археологією, особливо античним періодом. Таке історичне місце посеред природи та подалі від повсякденної метушні можна зустріти не так часто, це його унікальна особливість.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Восени в археологічному парку особливо приваблює розмаїття фарб, різнобарвні дерева та чагарники. Навесні – початок їхнього цвітіння. А взимку – прогулянки засніженими доріжками вздовж реконструйованих римських забудов.

Що ще варто тут побачити?

Окрім знайомства з прикордонною фортецею, варто здійснити прогулянку вздовж самого лімесу – укріпленого кордону. Оцініть красу довколишніх ландшафтів, відвідайте Гессенський парк (Hessenpark), що лежить біля підніжжя Заальбургу, а також саме курортне місто Бад-Гомбург з його старими фахверковими будинками.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

До традиційних страв гессенської кухні належать зелений соус (Grüne Soße), яблучне вино (Apfelwein), а також приготований вручну сир «з музикою» (Handkäse mit Musik) – особливим маринадом, який містить кмин, цибулю та інші спеції. Оскільки Заальбург було збудовано в часи Древнього Риму, сучасним відвідувачам тут пропонують страви за римськими рецептами.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Мавзолей Тадж-Махал в Індії.

Еґон Шальмайєр

вважається провідним експертом з історії Верхньогермансько-ретійського лімесу.

Народився 1951 року в Обер-Родені. Професор археології керував численними розкопками. З 1995 по 2013 рік очолював археологічний музей у Бад-Гомбургу, розташований у реконструйованій римській прикордонній фортеці Заальбург.