Вісім запитань…

Ульріке Лайбле, керівниці Центру Світової спадщини в Бамбергу

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Бамберг?

Старе місто в Бамбергу надзвичайно багате на історичні та культурні пам’ятки. З першого ж погляду зрозуміло, що він становить цілісний архітектурний ансамбль, який склався в Середні віки та епоху бароко. Прогулянка його історичними вуличками буде багата на відкриття та враження. Особливої уваги заслуговує Бамберзький собор (Bamberger Dom), Старий придворний штат (Alte Hofhaltung), Нова резиденція (Neue Residenz) з трояндовим садом (Rosengarten) і Стара ратуша (Alte Rathaus), розташована на острові посеред річки.

Що подобається тут понад усе?

Бамберг – дуже живе місто з великою кількістю мальовничих куточків, що так і змушують гостей міста не поспішати, затриматися, роздивитися уважно. Мені понад усе подобається поєднання міського пейзажу, що потопає в зелені, та річки, що тут тече. На одному зі схилів розташована унікальна за красою та культурним багатством споруда – монастир Святого Михаїла (Kloster St. Michael) – з терасами, фруктовими садами й виноградником.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Можу порекомендувати так зване Місто садівників (Gärtnerstadt) – традиційний район бамберзьких садівників, який повністю зберіг свою історичну структуру, за що його також внесли до списку ЮНЕСКО. Нещодавно тут проклали спеціальний прогулянковий маршрут з оглядовим майданчиком. Згори відкривається дивовижний краєвид на тутешні садові ділянки. Про значення цих селянських господарств для економіки та розвитку міста можна довідатися в Музеї садівництва та землеробства (Gärtner- und Häckermuseum), який не так давно поновив свою експозицію. Донині у місті працює чимало садівників - вони раді відвідувачам.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Окрім важливих архітектурних пам’яток, мене вразила велика кількість дрібних деталей, які тут добре збереглися.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Улітку, коли просто неба подають розливне пиво, тобто коли працюють так звані «пивні сади» (Biergärten). Тим, кому подобається спокій, краще приїжджати до Бамберга взимку. Добра пора, аби відвідати, наприклад, концерт знаменитого Бамберзького симфонічного оркестру. У передріздвяні тижні поблизу міських церков традиційно встановлюють вертеп (Krippe) з фігурами, що зображають немовля Ісуса в яслах, Богородицю, Святого Йосипа та трьох волхвів. Між цими різдвяними композиціями прокладено спеціальний маршрут - Krippenweg, який поєднує найважливіші храми міста.

Що ще варто тут побачити?

2012 року до Земельної садово-паркової виставки (Landesgartenschau) в Бамбергу вздовж Реґніца проклали нові доріжки для прогулянок. Вони поєднують колишній закинутий промисловий район, на території якого відбувається виставка, з міським парком Гайн (Bürgerpark Hain). Під час прогулянки цим маршрутом біля старого «Шлюзу 100» (Schleuse 100) відкривається дивовижний краєвид на віллу Конкордія (Concordia), де нині розташовано Міжнародний будинок художника.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Франкський регіон (частина Баварії, де розташований Бамберг) славиться своєю ситною домашньою кухнею. До найбільш популярних страв належать холодне асорті з ковбасками, сиром та іншими закусками (Brotzeitteller), печеня зі свинини (Schweinebraten), свинина в пиві (Bierhaxen), а також фарширована м’ясом бамберзька цибуля. До всього цього тут п’ють раухбір (Rauchbier) – місцеве пиво, виготовлене з використанням підкопченого солоду.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Фабрику «Фаґус» в Альфельді – колиску сучасної архітектури.

Ульрике Лайбле

За спеціальністю вона – історик архітектури. До 2009-го року працювала в Берліні.

У Берліні обіймала посаду виконавчого директора архітектурно-містобудівного науково-дослідницького Центру імені Карла Фрідріха Шінкеля.