Вісім запитань…

Ніколь Кребс, співробітниці Культурного фонду Дессау-Верліца

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Дессау-Верліц?

Верліцький парк (Wörlitzer Park) – головний шедевр ландшафтної архітектури всього Дессау-Верліца (Dessau-Wörlitz). Саме з цього місця князь Франц фон Ангальт-Дессау (Franz von Anhalt-Dessau) у XVIII столітті розпочав облагородження своїх володінь, внаслідок чого виникло ціле Паркове королівство - Gartenreich. Саме так нині називають чисельні палаци й парки на території його колишнього князівства. У Верліцькому парку на кожному кроці очам відкривається щось нове – мости, скульптури, рідкісні дерева та рослини. Особлива принада парку – острів Штайн (Insel Stein) з гротами, стежинами, віллою Гамільтон (Villa Hamilton) та єдиним у Європі штучним вулканом. У Верліцькому парку кожен знайде щось для себе - і той, хто хоче просто відпочити, і той, хто шукає нових знань.

Що подобається тут понад усе?

Неймовірне пейзажне та культурне розмаїття Паркового королівства поряд з економічними, політичними, соціальними реформаторськими ідеями того часу, що знайшли тут своє відображення. Палаци й парки світового рівня розташовані посеред просторого ландшафту з його річками, каналами та озерами. Тут можна простежити художній та стилістичний вплив найрізноманітніших країн – наприклад, Англії, Голландії, Італії чи Китаю. Мандрувати Парковим королівством найкраще на велосипеді – так можна оцінити його масштаби. Окремі його частини поєднані між собою розгалуженою мережею велосипедних доріжок.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Луїзіум (Luisium) – казкової краси парк та затишна тиха резиденція у стилі класицизму, що належать до об’єктів Світової спадщини і спершу призначалися для княгині Луїзи фон Ангальт-Дессау (Louise von Anhalt-Dessau) для відпочинку від повсякденної метушні. Тамтешній палац з його вишуканими кімнатками, майстерним оздобленням, настінними розписами, ліпниною та розкішним парадним залом вважається свого роду храмом жіночої доброчесності. Не менше враження справляє і просторий парк площею 14 гекатри. Доріжки парку пролягають повз ставки, грот зі скульптурами, концертний павільйон, конюшню та цегляний готичний будиночок. З однієї з доріжок, що ведуть на дамбу, відкривається чудесний краєвид на сонячні полонини сусіднього конярського господарства.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Тоді я була ще дитиною. Понад усе мене вразили павичі біля Готичного будинку (Gotisches Haus) у Верліцькому парку. Вони й нині там мешкають, продовжуючи тішити відвідувачів.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Кожна пора приносить із собою щось гідне подиву. Навесні прокидається природа, яка манить на прогулянку галявинами та алеями серед ранніх квітів та квітучих фруктових дерев. Улітку природа тішить різноманітними відтінками зеленого, палаци зустрічають приємною прохолодою, а біля причалу у Верліці на водні екскурсії відвідувачів запрошують човнярі. Восени не можна нагледітися на полум'яні відтінки листя. Узимку можна гуляти майже на самоті – на морозі й серед тиші.

Що ще варто тут побачити?

У Саксонії-Ангальті в радіусі всього 35 кілометрів знаходиться одразу три об’єкти зі списку Світової спадщини, а також один заповідник ЮНЕСКО: пам’ятні місця Лютера у Віттенбергу, Баугаус у Дессау, Паркове королівство Дессау-Верліца, а також біосферний резерват Середня Ельба. Такою географічною близькістю гріх не скористатися.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Навесні – цербстську спаржу (Zerbster Spargel) та шинку з дичини.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Поки що не вирішила.

Ніколь Кребс

з 2004 року відповідає за зв’язки з громадськістю в Культурному фонді Дессау-Верліца (Kulturstiftung Dessau-Wörlitz).

До її обов’язків належить, зокрема, планування та проведення концертів, доповідей та різних спеціальних заходів, як-то виверження штучного вулкана.