Вісім запитань…

Петрі Веш, співробітниці Фонду прусських палаців та садів Берліна-Бранденбурга

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Потсдам?

Звісно ж, виноградник Фрідріха Великого з резиденцією Сан-Сусі (Sanssouci) – дивовижно гармонійний та красивий палацово-парковий ансамбль. Тому, хто не дуже полюбляє туристичну метушню, можна порекомендувати палац Шарлоттенгоф (Charlottenhof), збудований за зразком римських вілл. У ньому навіть є римські купальні.

Що подобається тут понад усе?

Парк Сан-Сусі дуже відрізняється від парків з чіткою структурою, строгим геометричним планом, рівно підстриженими зеленими тинами та чагарниками. Складається враження, ніби його розбили спонтанно, випадково проклавши доріжки, посадивши дерева, залишивши місце для галявинок. Начебто вас оточує пейзаж з картини. Шарлоттенгоф теж не схожий на звичні палаци. Він більше нагадує віллу багатого бюргера, який екстравагантно і зі смаком облаштував свій будинок.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Якщо я це розповім, це вже не буде «по секрету», але принаймні натякну. Це – розарій палацу Шарлоттенгоф. Чому – зрозумієте самі, коли побачите!

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Ідеальне поєднання природного ландшафту і пейзажів, створених людиною. Особливу роль тут відіграє вода. З води можна найкраще оцінити унікальність цього ландшафту, вирушивши на екскурсію човном або на річковому таксі.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

У будь-яку. Гадаю, все залежить від особистих уподобань. Мені, наприклад, подобається в морозні дні гуляти вздовж Гафеля – від озера до озера, насолоджуючись зимовою природою.

Що ще варто тут побачити?

Центр Потсдама, найкраще пішки. При цьому не варто обмежуватися Бранденбурзькою вулицею (Brandenburger Straße), а звертати з неї, зазирати до внутрішніх двориків часів другого розширення міста в епоху бароко.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Навесні – страви зі спаржею, вирощеною в нашому регіоні. Вона славиться далеко за його межами.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Велику китайську стіну, здійснити нею прогулянку на цілий день – від сходу сонця до його заходу.

Петра Веш

народилася в місті Еккартсберга в Саксонії-Ангальті.

20 років викладала культуру та мистецтво дітям та підліткам у Потсдамі. У Фонді прусських палаців і садів Берліна-Бранденбурга працює з 1983 року. Відповідає за планування та розробку культурних заходів та екскурсій.