Вісім запитань…

Бернгарду Зальманну, кінематографісту

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Мускау?

Аби усвідомити справжні масштаби цього парку, тобто принаймні раз обійти його пішки або об’їхати на велосипеді, потрібно запастися часом – це триватиме п’ять або шість днів. Лише так можна оцінити розмаїття й розмах ландшафту, створеного князем Германом фон Пюклер-Мускау. При цьому більша частина парку перебуває на території Польщі – якщо дивитись з боку Німеччини, то це на іншому березі ріки Ниса (Neiße).

Що подобається тут понад усе?

Характерною особливістю парку є велика кількість різнотипних ландшафтів, задуманих при його плануванні та створенні: від нібито зшитих з різнокольорових клаптиків квітників до багатокілометрових кінних доріжок або колишніх мисливських угідь, так званого вільшняку Вуссина (Wussina) на польському боці. Розростання вільшняку відбувається практично без втручання людини, як це й було задумано ще в часи князя Пюклер-Мускау. Моє улюблене місце – схили на польському березі Ниси, звідки відкривається особливо вражаючий краєвид на німецьку частину парку з Новим палацом (Neues Schloss).

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Парк Мускау – ландшафт, що постійно змінюється. Під час прогулянок тут відкриваються нові неочікувані краєвиди, перспективи, які до того ж ще змінюються в залежності від пори року.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Давно це було, ще в 1998 році, коли польська частина парку була зовсім в іншому стані. Після 1945 року там було створено заповідник. Розвиток старих штучних ландшафтів упродовж десятиліть тривав практично без втручання людини, тобто про підтримку парку в такому стані, як його задумав князь, ніхто не піклувався. Багато дерев так і залишилися стояти з ушкодженнями від бомб та куль, отриманих в часи війни. Їхні спотворені стовбури посеред чудесного пейзажу справили на мене незабутнє враження.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Аби краще зрозуміти логіку планування парку, Мускау варто бодай раз відвідати взимку. Коли дерева стоять без листя, ландшафти наче оголюються, відкриваючи відвідувачам свою структуру. Дуже гарно тут також восени – у вересні, коли дерева вкриваються різнобарвним листям.

Що ще варто тут побачити?

Враження справляють не лише прекрасні ландшафти біля берегів Ниси. Парк Мускау завдяки своєму географічному положенню на кордоні Німеччини та Польщі є частиною особливого культурного простору. Тут зустрічаються Західна та Східна Європа з різними традиціями. Це дає можливість постійно відкривати для себе щось нове. Крім того, Мускау розташований у промисловому регіоні, ландшафт якого склався під впливом видобування бурого вугілля відкритим способом. Великі вугільні кар’єри в деяких місцях межують зі Світовою спадщиною, що також цікаво побачити, знайомлячись із парком.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Відвідайте селянські ринки. Також обов’язково варто скуштувати щось зі страв ситної польської кухні, наприклад, шашлики чи вареники з грибами, кислою капустою або салом.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Паркове королівство Дессау-Верліца.

Бернгард Зальманн

– режисер-документаліст. Народився в австрійському Лінці, вивчав публіцистику, германістику і соціологію в Зальцбургу і Берліні.

Згодом вивчає режисерську майстерність у Потсдамі. Ландшафтний парк Мускау 2003 року став темою його дипломного фільму «Свобода дерев» ("Die Freiheit der Bäume").