Вісім запитань…

Серені Лоест, перекладачу та архітектурно-історичному педагогу

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Ессен?

Екскурсію шахтою «Цольферайн» з одним з моїх колег-гідів або зі мною. У центрі уваги цих екскурсій – архітектурна, індустріальна та соціальна історія шахти та її коксувального цеху. Ми пояснюємо все це на прикладі оригінальних механізмів та обладнання, моделей та мультимедійних інсталяцій – так, щоб було цікаво та зрозуміло як професіоналам, так і звичайним відвідувачам. Наша програма містить й інші заходи – від мистецтвознавчих екскурсій до дитячих свят.

Що подобається тут понад усе?

Поєднання великого розмаїття старої індустріальної техніки, видатної архітектури, творів мистецтва, культурних заходів та природи в ландшафтному парку на території шахти.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

«Палац проектів» (Palace of Projects) – чудова інсталяція Іллі та Емілії Кабакових у колишньому соляному складі коксувального цеху «Цольферайна». Не перестаю нею захоплюватися.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Подвійний надшахтний копер – імпозантний символ цілої Рурської області. Він височіє над комплексом Schacht XII – шахтою, збудованою у стилі нової предметності за проектом архітекторів Фрица Шуппа і Мартина Креммера.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Для кожної пори року можна порекомендувати щось особливе. Улітку, наприклад, з даху старої вуглемийки відкривається неймовірний краєвид на Рурську область. Восени дивовижно виглядає так званий індустріальний гай (Industriewäldchen), в якому встановлено скульптури Ульриха Рюкріма (Ulrich Rückriem). Узимку центром розваг стає ковзанка в неглибоких басейнах коксувального цеху. А навесні можна здійснити прогулянку 3,5-кілометровим кільцевим бульваром (Ringpromenade), подивитися, як прокидається природа цього індустріального ландшафту.

Що ще варто тут побачити?

Рурський музей (Ruhr Museum), розташований у вуглемийці комплексу Schacht XII. Концепція цієї експозиції геніальна, вона дозволяє поглянути на природну та культурну історію регіону з найрізноманітніших сторін. Лише в цьому музеї можна провести цілий день.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Солідну порцію картоплі фрі. Для відвідувачів з більш вишуканими смаками різноманітні страви регіональної кухні пропонують у ресторанах Casino Zollverein і Kokerei Café.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Покинутий японський острів Хасіма з його вугледобувною шахтою. У списку ЮНЕСКО його ще немає, але він числиться серед кандидатів.

Серена Лоест

родом з Рурської області. Народилась і виросла в Ессені.

Вивчала психологію в Бохумі й Парижі. Нині вона знову мешкає в Ессені, де працює перекладачем та архітектурно-історичним педагогом. Проводить екскурсії французькою мовою для архітекторів та містобудівників, які знайомляться з наслідками згортання індустріального виробництва та пов’язаними з цим докорінними структурними перетвореннями в Рурській області, найбільш густонаселеному регіоні Німеччини.