Вісім запитань…

Гельмуту Поке, старшому пастору Ахенського собору

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Ахен?

З Ахенським собором (Aachener Dom), закладеним Карлом Великим на честь Діви Марії, пов’язано багато історичних подій. Усередині храму особливе значення мають чотири місця: центральна частина з вівтарем, що походить з часів правління династії Каролінгів; могила її найвідомішого представника – імператора Карла Великого; його трон; а також рака з платтям Богородиці (Marienschrein) та іншими реліквіями в хоровому залі. Аби краще зрозуміти їхнє значення та познайомитися з історією собору, візьміть участь в одній із щоденних екскурсій.

Що подобається тут понад усе?

Унікальна та неповторна атмосфера, що панує в цьому храмі. Крім того, я досі не припиняю захоплюватися його 1200-річною історією.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Мій секрет стосується світла. Найкраще собор відвідувати рано вранці або пізно увечері – у цей час він виглядає найбільш виразно, тут виникає унікальне освітлення.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Я народився в Ахені, тому в соборі бував ще дитиною. Вже тоді особливе враження на мене справляла золота мозаїка, що прикрашає центральний купол.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Аби краще його зрозуміти, потрібно бодай раз побувати тут під час служби Божої, тобто під час дійства, для якого храм, власне, й було збудовано.

Що ще варто тут побачити?

Обов’язково раджу відвідати соборну скарбницю (Domschatzkammer). Деякі з експонатів належать до одних з найважливіших витворів сакрального мистецтва свого часу.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Головна кулінарна принада Ахена – знамениті пряники Aachener Printen. Хто їх не куштував, не може стверджувати, що був у нашому місті.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Я дуже люблю природу, тому із задоволенням відвідав би один з великих національних парків зі списку ЮНЕСКО або побував би в одному з німецьких букових лісів.

Гельмут Поке

народився в Ахені та присвятив своє життя католицькій церкві. Вивчав теологію. Тривалий час працював пастором, очолював духовну семінарію Ахенського єпископства.

Після навчання на теологічному факультеті він тривалий час працював священиком, пізніше керував Єпископським семінаром священиків у єпископстві Ахена. З 2008 до 2014 року - старший пастор Ахенського собору і таким чином відповідав за світські питання, пов’язані з цією історичною та архітектурною пам’яткою.