Вісім запитань до...

Лотару Майєр-Мертелю, менеджеру туристичного управління міста Гільдесгайма

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Гільдесгайм?

До об’єктів Світової спадщини в Гільдесгаймі належать міський собор (Hildesheimer Dom) і церква Святого Міхаеля (Michaeliskirche). У соборі на честь Вознесіння Діви Марії особливу цінність має колекція творів мистецтва з бронзи та інших металів, а в церкві Святого Міхаеля – розписи на стелі. Щоправда, нині в соборі проводиться ремонт, тому унікальні експонати звідси розподілені по різних виставкових залах. Аби їх побачити, доведеться обійти весь Гільдесгайм, водночас і з містом можна краще познайомитися.

Що подобається тут понад усе?

Колона Христа (Bernwardsäule) та бронзові ворота (Bernwardtür), створені в часи єпископа Бернварда і названі на його честь. Ці витвори мистецтва демонструють майстерність гільдесгаймських майстрів ІХ-Х століть. Секрети створення таких тривимірних зображень були привезені з Близького Сходу та суворо охоронялися впродовж століть. Древня технологія й донині захоплює тих, хто дізнається, як вона функціонує.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Для цього доведеться запастися часом. Але ви не пошкодуєте, якщо розгадаєте таємницю церкви Святого Міхаеля. Архітектура і пропорції цього тисячолітнього храму підпорядковані певній системі чисел. Судячи з усього, його проектувальники керувалися античними уявленнями про гармонію та музичні інтервали. Ці логічні та математичні зв’язки можна встановити, перераховуючи колони, віконні отвори, аналізуючи пропорції поділу храмового простору – по-справжньому захоплююче заняття. Виникає відчуття, ніби перебуваєш в особливо гармонійному місці.

Що вас найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Я часто бував у Гільдесгаймі ще в студентські роки. І тоді, і тепер особливе враження на мене справляє єгипетська колекція музею Ремера і Пеліцеуса – одна з найбільших у Німеччині такого ґатунку.

В яку пору року тут найкраще?

Особливою принадою Гільдесгайму є «тисячолітня троянда» у внутрішньому дворі собору, що в’ється його східною апсидою. За легендою, у 815 році саме на цьому місці король Людовик Благочестивий (Ludwig der Fromme) заснував Гільдесгайм. З біологічної точки зору, можливо, це вже не той кущ, що ріс тут 1200 років тому. Але місцеві мешканці свято вірять, що їхнє місто та троянда – ровесники. Квітне вона недовго: наприкінці травня - на початку червня.

Що ще порадите тут подивитись?

Ринкову площу (Marktplatz), відбудовану з історичною точністю після руйнувань часів Другої світової війни. Багато будівель в оригінальному стані збереглися в Новому місті (Neustadt), яке насправді вже не нове, – довкола церкви Святого Ґотарда. Вам сподобаються затишні та чарівні куточки цього кварталу (Godehardi-Viertel).

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які місцеві страви порадите покуштувати?

У Гільдесгаймі полюбляють нижньосаксонські сирокопчені ковбаси. Деякі рустикальні ресторанчики з автентичною німецькою кухнею пропонують їх як м’ясне асорті. Наприклад, Knochenhauer-Amtshaus просто на Ринковій площі. Його назва нагадує про професію дробильників кісток. Любителям більш вишуканої кухні можна порекомендувати ресторан Nil у музеї Ремера і Пеліцеуса. В його меню – страви з м’яса, яке постачають місцеві фермери.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Моє професійне життя пов’язане зі Світовою спадщиною, тому німецькі об’єкти я майже всі бачив бодай раз. Єдиний виняток – доісторичні помешкання на палях в Альпах. До речі, їх можна побачити не лише в Німеччині, але й у Франції, Італії, Австрії, Швейцарії та Словенії, де вони також мають статус пам’яток ЮНЕСКО. Тож є ще куди їхати.

Лотар Майєр-Мертель

Пам’ятками Світової культурної спадщини мистецтвознавець Лотар Майєр-Мертель оточений з дитинства.

Народився в Любеку, працював у Веймарі, живе у Гільдесгаймі, де відповідає за міський туристичний менеджмент.