Вісім запитань до...

Уте Ліске, заступниці обер-бургомістра Айзенаха, міста біля замку Вартбург

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Вартбург?

Вартбург (Wartburg) – символ Айзенаха. Він височіє над містом, і видно його здалеку. Аби зрозуміти його історичне значення, обов’язково варто взяти участь в екскурсії головною частиною замку (Palas) – романською будівлею зального типу ХІІ століття. Особлива принада для дітей – поїздка верхи на віслюку (Eselsritt). У Середні віки так містом возили тих, хто заробив собі покарання.

Що подобається тут понад усе?

Вартбург щоразу продовжує мене вражати. Ніде так чітко не усвідомлюється поняття «батьківщина», як після підйому до замку, коли згори відкривається краєвид на Тюринзький ліс. У замку регулярно проводяться чудові вечірні концерти. Коли стихає денна метушня, він немов летить над містом в ореолі спокою та сталості.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Дорога до замку пролягає вздовж місць, пов’язаних з історією Єлизавети Тюринзької (Elisabeth von Thüringen), зарахованої до лику католицьких святих ще в ХІІІ столітті. Дочка угорського короля була земельною княгинею Тюрингії, займалася доброчинністю й померла у віці всього 24 років. Спеціальний тематичний маршрут пролягає, зокрема, біля фундаменту шпиталю для бідних, заснованого Єлизаветою біля замку.

Що вас найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Довкола замку буквально все просякнуте історією. Єлизавета Тюринзька, Мартин Лютер, Йоганн Вольфґанґ фон Ґете, легендарне змагання співаків у Вартбургу… Всі ці особистості та події залишили глибокі сліди в німецькій історії та культурі. Тут усе чудово збереглося, що дає можливість зануритися в атмосферу давніх часів.

В яку пору року тут найкраще?

Вартбург вартий того, щоб його відвідати в будь-яку пору року. Особливість передріздвяного часу – середньовічний святковий ярмарок, а влітку можна відвідати один з вечірніх заходів, які влаштовуються в замку.

Що ще порадите тут подивитись?

Звісно ж, саме місто Айзенах біля підніжжя замку, що має не менш багату історію.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які місцеві страви порадите покуштувати?

Безперечно, тюринзькі смажені ковбаски (Thüringer Bratwurst), а також тюринзькі книдлі (Thüringer Klöße) з м’ясними стравами з дичини. По обіді можна пригоститися місцевим сметанним тортом (Schmandkuchen).

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Середньовічне старе місто у бельгійському Брюгге.

Уте Ліске

– спеціаліст у галузі управління. Народилася й виросла в Айзенаху.

Тут вона провела більшу частину свого професійного життя. Посаду заступника обербургомістра обіймала з 2006-го до 2012-го року. Відповідала за культуру, спорт та соціальні питання.