Вісім запитань…

Штефану Рейну, директорові меморіального фонду Лютера в Саксонії-Ангальті

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Віттенберг?

Непросте запитання. З ім’ям Лютера у Віттенбергу пов’язано багато місць – міська і замкова церкви (Stadtkirche і Schlosskirche), Будинок-музей Лютера (Lutherhaus) і Будинок Меланхтона (Melanchthonhaus), його найближчого сподвижника. Кожна з цих пам’яток безперечно заслуговує на увагу. Але в жодному випадку не можна проґавити Замкову церкву, на дверях якої Лютер вивісив свої 95 тез з критикою торгівлі індульгенціями. У храмі знаходяться могили Лютера і Меланхтона. У Будинку-музеї збереглася кімната, в якій мешкав Лютер – автентичне місце знаменитих застільних бесід та диспутів.

Що подобається тут понад усе?

Центр Віттенберга нагадує музей просто неба. Тут Лютер жив та працював, ходив цими вулицями, дивився на ці фасади. Старе місто багато в чому зберегло своє історичне обличчя, що перетворює прогулянку ним на особливу подію: і для тих, хто приїхав сюди в гості, і для городян, включно зі мною.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Моє улюблене місце – «Криниця Лютера» (Luthersbrunnen). Це будівля з рестораном неподалік від історичного центру міста поряд з набережною Ельби. В його підвалі розташовано стару криницю часів Реформації. Вважається, що Лютер бував тут зі своїми студентами, як і в багатьох інших місцях Віттенберга.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Коли я згадую про свою першу поїздку сюди 1990 року, щоразу дивуюся, як відтоді змінилося місто. Будучи ще студентом, я багато уваги приділяв працям Філіппа Меланхтона, тому перше знайомство з будинком, в якому працював цей видатний науковець і сподвижник Мартина Лютера, стало для мене дуже емоційним моментом.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

У кожної пори року є свої привабливі сторони. Мені понад усе подобається тут навесні, коли у дворі Будинку-музею Лютера розпускається стара магнолія. У розпал цвітіння це просто незабутнє видовище!

Що ще варто тут побачити?

В історії нашого регіону свої сліди залишили не лише Лютер та Реформація. Неподалік, уздовж Ельби, знаходяться ще кілька об’єктів Світової культурної спадщини – палацово-паркові ансамблі Дессау-Верліца (Gartenreich Dessau-Wörlitz) і Баугауз (Bauhaus Dessau). До них – рукою подати.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Дух Лютера витає у Віттенбергу не лише в повітрі, але й на кухнях – хліб Лютера, печиво Лютера, пиво Лютера, вино… Фантазії немає меж. Усе це скуштувати – особлива розвага.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Реформація залишила сліди не лише в Німеччині, тому мені дуже цікаво було б відвідати Церкви миру в польських містах Свідниця і Явор.

Штефан Рейн

багато років вивчає історію Реформації та сучасного протестантизму.

З 1998 року очолює Фонд пам’ятних місць та музеїв Лютера в Саксонії-Ангальті (Stiftung Luthergedenkstätten in Sachsen-Anhalt), а також ініціативу «Шляхи до Лютера» (Wege zu Luther), створену для приваблення уваги туристів до спадщини церковного реформатора.