Вісім запитань…

Ютті Фішер, бургомістру Айслебена

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Айслебен?

Обов’язково варто пройтися по місту туристичним маршрутом «Шлях Лютера» («Lutherweg Eisleben»), що зв’язує два об’єкти Світової спадщини. Маршрут починається біля будинку, в якому народився Лютер, і веде до місця, де він помер. Одна з принад – церква Святого Андрія (St. Andreas Kirche). У ній збереглася кафедра, з якої батько Реформації читав свої проповіді, в тому числі незадовго до своєї смерті.

Що подобається тут понад усе?

Вражає тисячолітня історія цього міста, пам’ятками якого, щоправда, до 1990 року не вельми опікувалися, якщо не враховувати ювілейного 1983 року, коли історичні місця трохи підрихтували. Після возз’єднання Німеччини в Айслебен вдихнули нове життя. Багато коштів пішло на ремонт його вулиць та пам’яток, і нині місто знову зустрічає гостей у всій своїй історичній красі.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Келії в монастирі святої Анни (St. Annenkloster), зведені ще 1516 року. Не виключено, що в одній з них міг жити Мартін Лютер. 2012 року знову відкрився для відвідувачів міський храм, в якому хрестили маленького Лютера 11 листопада 1483 року. Всередині можна побачити купіль, при створенні якої були використані частини оригінальної купелі Лютера.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Я знаю це місто з раннього дитинства. Що мене досі вражає, наприклад, коли я повертаюся до Айслебена після тривалої подорожі, то це гостроконечні терикони, що нагадують мені про ту важливу роль, яку відігравала в регіоні гірнича промисловість. Мідисті сланці тут почали видобувати ще в ХІІІ столітті.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Навесні. Але ще краще восени, коли дерева, що готуються скинути своє листя, буквально заливають центр міста цілим морем кольорів і відтінків. Чудова картина. Крім того, у вересні в нас проходить традиційний «Айслебенський ринок на галявині» (Eisleber Wiesenmarkt), історія якого сягає 1521 року, коли місто вперше отримало привілей влаштовувати ярмарок з продажу биків та іншої свійської худоби.

Що ще варто тут побачити?

«Гельфтське диво» (Wunder von Helfta). Так з 1999 року ми називаємо цистерціанський монастир Святої Марії (Zisterzienserinnenkloster St. Marien) у міському районі Гельфта (Helfta), де через 450 років після секуляризації знову оселилися черниці. Десять черниць повернули обитель до життя.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Упродовж століть важливу роль в регіоні відігравали гірські ремесла, що відобразилося і на кухні – простій, але дуже смачній. Спробуйте місцевий суп «Небо й земля» (Himmel und Erde) з грушок та картоплі (груші ростуть «на небі» - на деревах, а картопля – в землі).

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Давно маю намір відвідати Ахенський собор (Aachener Dom). Сподіваюся, що найближчим часом мені це вдасться.

Ютта Фішер

от уже впродовж багатьох років активно вболіває за рідне місто.

Економіст за освітою вона 2006 року вперше висунула свою кандидатуру на політичну посаду. До цього тривалий час працювала в міській адміністрації. На посаді бургомістра Айслебена з 2009 року.