Вісім запитань…

Катрин Лессер, спеціалісту із садово-паркової архітектури та ландшафтного дизайну

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Берлінські житлові поселення епохи модернізму?

Місто-сад Фалькенберг (Gartenstadt Falkenberg). Його спроектували архітектор Бруно Таут (Bruno Taut) і мій прадід, архітектор з благоустрою та озеленення Людвіґ Лессер (Ludwig Lesser). Фалькенберг розташований далі від інших поселень, але неодмінно заслуговує на увагу. Не можна проґавити й найбільшого з них – Бріц – з будинком у формі підкови. Цей житловий комплекс був одним з перших великих будівельних проектів, реалізованих у 1920-ті роки.

Що подобається тут понад усе?

Фалькенберг – приклад міста-саду. Його реалізували в Берліні ще до Першої світової війни. Будинки тут схожі на коробочки з тушшю, тому поселення так і прозвали – Tuschkastensiedlung. Від кольорових фасадів (серед яких, до речі, був і чорний) багато берлінців спершу були не в захваті. У берлінському районі Бріц автори проекту також зробили вибір на користь червоного, жовтого, синього та білого. Бруно Таут був великим майстром створювати цікаві міські ландшафти, використовуючи різні кольори для посилення задуманого ефекту.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Так званий «Будинок Таута» (Taute Heim) у Бріці, у шостій секції цього поселення. У його приміщеннях, обставлених у стилі 1920-30-х років, повністю відновлена кольорова гама, задумана при будівництві. Нині будинок та прилягаючу садову ділянку відремонтували з дотриманням норм та правил охорони архітектурних пам’яток. Цей будинок можна орендувати – зупинитися на кілька днів під час відвідин Берліна, зануритися в атмосферу тих днів.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Житловий комплекс-підкова Бріц. Понад 75 років він перебував у руках одного й того ж власника, завдяки чому багато що дійшло до наших днів в оригінальному стані. Наприклад, тут ніколи не міняли подвійні дерев’яні рами чи вхідні двері. Збереглися і форми, й кольори, що створює гармонійне враження.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

У Бріці найкраще навесні. На двох вулицях (Parchimer Allee і Onkel-Bräsig-Straße) сади перед будинками засаджені декоративними японськими вишнями. У квітні виникає відчуття, що гуляєш серед рожевих хмарин. Своїми відтінками картину доповнюють також інші фруктові дерева, що квітнуть у цей час.

Що ще варто тут побачити?

Поруч з поселенням розташоване обійстя Бріц (Gutshof Britz) з музеями, ресторанами та живописним парком XVII століття. Тут можна також оглянути центр старого селища із сільською церквою, ставком, будинком священика та школою. В обійсті тримають свійських тварин старих традиційних порід.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Навесні обов’язково спробуйте знамениту бееліцьку спаржу (Beelitzer Spargel), яку вирощують на полях під Берліном. Традиційно її подають з вареною картоплею та шинкою.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Міські стіни та старі квартали Шибама (Shibam) з багатоповерховими будинками, збудованими з глини, в Ємені. Я від них у захваті!

Катрин Лессер

понад 15 років мешкає у житловому комплексі-підкові Бріц.

Цей квартал на півдні Берліна 2008 року занесли до списку Світової спадщини разом з іншими кварталами соціального житла, збудованими в Берліні в епоху модернізму. Катрин Лессер народилася та виросла в Карлсруе. За освітою - спеціаліст із садово-паркової архітектури та ландшафтного дизайну. Є експертом-консультантом з питань охорони об’єктів ЮНЕСКО.