Вісім запитань…

Гансу-Ульриху Реснеру, керівникові бюро Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) на Ваттовому морі

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш Ваттове море?

Прогулянку по дну Ваттового мілководдя в часи відпливу. Уздовж цілого узбережжя Північного моря і на островах влаштовуються спеціальні екскурсії, які знайомлять ближче з цим унікальним явищем. Ваттове море – це пам’ятка Світової природної спадщини, природний ландшафт, який охоплює територію близько 10 тисяч квадратних кілометрів. Тож тут є на що подивитися. Для мене Ваттове море – неймовірно захоплюючий світ.

Що подобається тут понад усе?

Широкі простори та відчуття, що тебе оточує справжня дика природа. У сучасній Європі сьогодні таке можливе лише в заповідних зонах. Крім того, для відпочинку в районі Ваттового моря щороку зупиняється близько 10 мільйонів перелітних птахів. Місця гніздування більшості з них розташовані в арктичних широтах – у Сибіру і Гренландії. Лише уявіть собі, який довгий шлях вони долають!

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

На п’яти із семи східно-фризьких островів заборонено рух автотранспорту. Де ще в Німеччині можна забути про таку невід’ємну частину нашої цивілізації? Небагато місць знайдеться. Сподіваюся, що в майбутньому кількість таких «безмашинних» островів збільшуватиметься.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Уперше я потрапив сюди ще дитиною. Я одразу почав збирати мушлі та інших дрібних мешканців морського дна. Я досі із задоволенням згадую те відчуття радості, яке я отримував від цього заняття.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Для мене особисто це весна, коли все починає рости. Крім того, саме в ці місяці можна побачити багато птахів – як перелітних, що прямують до Арктики, так і тих, які виводять пташенят тут. Той, кому більше до вподоби тепла погода, чудово почуватиме себе на Ваттовому морі влітку, але на цю пору припадає також гаряча пора туристичного сезону.

Що ще варто тут побачити?

У нашому регіоні багато місць, багатих архітектурними пам’ятками. Унікальна ландшафтна особливість землі Шлезвіг-Гольштейн – пагорби в прибережній зоні, які під час припливів стають островами, а в штормову погоду майже повністю ховаються під водою. Сухими залишаються лише найвищі ділянки, на яких розташовані невеликі поселення.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Світова природна спадщина Ваттове море, наскільки це можливо, має залишатися недоторканою. Тож не потрібно намагатися з'їсти все, що тут є. Але в регіоні поблизу заповідної зони можна спробувати, наприклад, страви з м’яса биків галловейської породи, особливо міцної та стійкої до тутешніх погодних умов. Також вартий уваги екологічно чистий сир, виготовлений у селянському угідді Backensholzer Hof під Гузумом у Шлезвіг-Гольштейні.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Йєллоустоун у США. Він не без причини став першим у світі національним парком, заснованим ще 1872 року.

Ганс-Ульрих Реснер

очолює бюро Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) на Ваттовому морі в Гузумі. Уже багато років він бореться за збереження екосистеми національного парку «Wattenmeer» та природної спадщини ЮНЕСКО.

На його думку, важливий розумний підхід у риболовному промислі. Слід обмежити прокладання кабельних ліній для вітроенергетичних парків по дну моря, а також відмовитися від розширення видобутку нафти в ареалі Ваттового моря, переконаний експерт.