Вісім запитань…

Штеффі Берендт, уповноваженій з питань Світової спадщини міста Штральзунда

Що в жодному разі не можна проґавити, коли вперше відвідуєш Штральзунд?

Обов’язковий пункт програми – відвідини Старого ринку (Alter Markt), де розташована міська ратуша з відомим фасадом у стилі цегляної готики, а також церква ганзейських купців – храм Святого Миколая (Nikolaikirche) з розкішним оздобленням та розписами. Поруч розташована виставка, присвячена заявці Штральзунда на зарахування старого міста до Світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Оглянувши цю частину міста, варто неодмінно відвідати порт з його чисельними катерами та вітрильниками, зокрема славетний барк Gorch Fock I.

Що подобається тут понад усе?

Те, що історичний центр міста з усіх боків оточений водою. Найліпше це видно з оглядового майданчика на 80-метровій дзвіниці церкви Святої Марії (Marienkirche). Увесь середньовічний центр міста звідси – як на долоні. Також видно сусідній острів Рюген (Rügen), а в добру погоду – навіть Гіддензее.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Дещо осторонь від стандартних туристичних маршрутів розташований монастир Святого Духа (Heilgeistkloster) з чудово відреставрованими фасадами та квітучими влітку мальвами.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Ще в дитинстві була тут у Німецькому морському музеї (Deutsches Meeresmuseum), який досі належить до когорти найбільш відвідуваних у Німеччині. 2008 року у Штральзунді відкрили його новий філіал – Ozeaneum, розташований у сучасній будівлі незвичної архітектури – з фасадами, схожими на розгорнуті вітрила. 2010 року Ozeaneum отримав звання Європейського музею року.

У яку пору року найкраще знайомитися з цим місцем?

Улітку – метушня, взимку – тиша. Так можна описати Штральзунд. Той, хто полюбляє сонце, вітер та вітрила, найкраще почуватиме себе тут улітку. Спека в Штральзунді переноситься легко – дається взнаки близькість моря. Узимку тут спокійно, можна неквапливо розглядати музейні експозиції, відвідувати монастирі та церкви, а також проводити час у затишних кафе. Особисто я найбільше люблю м’яку осінню погоду, десь до середини жовтня можна багато часу проводити на свіжому повітрі.

Що ще варто тут побачити?

Церковні органи Штральзунда – у храмах Святого Миколая та Святої Марії. Після реставрації вони знову отримали свою колишню силу та виразність звучання.

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порекомендувати?

Особливою популярністю, в тому числі міжнародною, користується оригінальний штральзундський оселедець «Бісмарк» (Bismarkhering), названий на честь її знаного поціновувача – «залізного канцлера» Отто фон Бісмарка. М’який, кисло-солодкий балтійський оселедець з прянощами особливо смакує зі свіжою булочкою.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Мене вабить Непал з його пам’ятками ЮНЕСКО – столицею Катманду та Національним парком Сагарматха (Sagarmatha) з Еверестом. Гадаю, це справді вражаючі пам’ятки Світової природної спадщини.

Штеффі Берендт

народилася в місті з найбільшою кількістю пам’яток ЮНЕСКО в Німеччині – Берліні.

З 2003 року дипломований менеджер у сфері культури обіймає посаду уповноваженого з питань Світової спадщини в Штральзунді. У цьому ганзейському місті вона відповідає також за міжнародні зв’язки та контакти з містами-побратимами.