Вісім запитань до…

Людія Штрук, культурний антрополог і член команди екскурсоводів музею складського міста

Що не можна в жодному разі проґавити, коли вперше відвідуєш складський та конторський квартали Гамбурга?

Розташування на воді, численні мости й вражаючі будівлі з червної цегли запрошують до прогулянки по складському кварталу, який включено до Світової спадщини ЮНЕСКО. Варто відвідати музей складського кварталу Шпайхерштадт: там можна познайомитись із особливою історією складського комплексу. Інші цікаві музеї, а також килимовий склад, кавова фабрика, виставки й кав'ярні роблять прогулянку в напрямку конторського кварталу з його "Чилійським будинком" ще цікавішою.

Що подобається тут понад усе?

Можливо, особлива люб'язність людей тут пов'язана з острівним розташуванням. Місце праці й місце відпочинку тут переплітаються, що призводять до постійних нових зустрічей. Міський центр перетікає у складський квартал і припортове місто - вражає контраст між старим і новим. Відпочити можна під час екскурсії на катері по порту. Розпочинається екскурсія в найстарішій частині гамбурзького порту.

Що можете по секрету порадити відвідувачам?

Спекотний день добре проводити в одному з внутрішніх дворів. Є такий двір і в складському кварталі, а саме - Зандторкайгоф (Sandtorquaihof). Він розташований в найстарішій частині складського кварталу. Звідти відкривається чудовий вид на будівлі, споруджені під час другого та третього будівельних етапів. У конторському кварталі є подальші внутрішні двори. У внутрішньому дворі конторської будівлі Шпрінкенгоф (Sprinkenhof) можна знайти й кілька ресторанів. Під'їзди в Шпрінкенгоф, до речі, теж варті уваги.

Що найбільше вразило, коли вперше тут побували?

Портові баркаси, які пропливають по каналах складського кварталу так близько до будівель, що здається, начебто до них можна доторкнутись, регулярність припливів й відпливів, які особливо відчуваються в каналах, - все це мене дуже вражає. В залежності від кількості води в каналах постає особлива атмосфера. На короткий момент рівень води застигає, а згодом припливи й відпливи знову повертаються до свого ритму.

Як найкраще знайомитися з цим місцем?

На вихідні музей складського кварталу пропонує екскурсії по кварталу. Під час таких екскурсій дізнаєшся багато цікавого. Після цього можна перепочити за філіжанкою кави й згодом продовжити прогулянку, знайомлячись з містом.

Що ще варто тут побачити?

За хорошої погоди можна провести час на воді або біля води. Ельба та її притока Альстер пропонують чимало різних можливостей. Старий тунель під Ельбою виведе на інший бік річки. Звідти відкривається вид на портові причали та місто. Можна піднятись й на одну з церковних дзвіниць і насолодитись панорамним видом з висоти. Чудовий вид на об'єкт Світової спадщини відкривається з дзвіниці церкви Святого Міхаеля (Sankt Michaels Kirche), яку ще називають Міхель. Можна зазирнути й до колишнього наземного бункеру в гамбурзькому кварталі Вільгельмсбург. Звідти відкривається особливий вид на порт. Чудові краєвиди відкриваються й під час прогулянки "сходовим кварталом" (Treppenviertel) в міському районі Бланкенезе (Blankenese).

Знайомство зі Світовою спадщиною пробуджує апетит. Які страви регіональної кухні можете порадити?

Гамбурзький суп з вугрів, традиційне обсмажене в паніровці рибне філе (Pannfisch) зі смаженою картоплею або бутерброди з рибою. До цього "альстерська вода" (Alsterwasser) - так у Гамбурзі називають пиво з лимонадом. Вгамувати невеликий голод можна "булочкою Франца" (Franzbrötchen) - солодкою булочкою з листкового тіста з корицею. Така булочка власне мала бути круасаном, коли війська Наполеона дістались Гамбурга. Чудовий приклад того, як щось невдале перетворилось на великий успіх.

Яку з пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО Ви самі хотіли б відвідати?

Кожний об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО має щось особливе, що приваблює. Тут складно зробити якийсь вибір. Мені хотілося б помандрувати культурними ландшафтами гірського пасма Серра де Трамунтана на Майорці. Крім того, мене цікавлять археологічні ландшафти перших кавових плантацій на південному сході Куби. Таким чином замкнеться коло, в якому знайшли своє місце й об'єкти Світової спадщини в Гамбурзі.

Людія Штрук

народилась у Гамбурзі. 1999-го року вона ще студенткою почала працювати в музеї історії складського кварталу й відтоді проводить екскурсії як в музеї, так і в самому кварталі. Свою магістерську роботу вона присвятила сприйняттю міського простору на прикладі гамбурзького складського кварталу.

Починаючи від 2008 року, вона працює в команді екскурсоводів музею історії складського кварталу й координує екскурсії об'єктом Світової спадщини.