Szlak 8

Z wyspy Reichenau do Steingaden

Na ostatnim szlaku położonym na południu Niemiec odwiedzimy pomniki światowego dziedzictwa UNESCO nad jeziorem i w górach. Zwiedzimy wyspę Reichenau, zabytek archeologiczny pod wodą i mały kościół – klejnot historii sztuki.

Wyprawę rozpoczynamy na największej wyspie na Jeziorze Bodeńskim. Na zielonej wyspie Reichenau misjonarz św. Pirmin założył w VIII wieku klasztor benedyktyński jako centrum chrystianizacji Alemanów. Przez 300 lat był to jeden z głównych klasztorów na południu o silnym oddziaływaniu duchowym, intelektualnym i artystycznym. Zespół klasztorny został wpisany na listę dziedzictwa w roku 2000.

Na listę dziedzictwa kultury UNESCO wpisano też trzy kościoły w stylu romańskim z wyspy Reichenau. Katedra Najświętszej Marii Panny w Mittelzell jest najstarszą i największą świątynią. W kościele św. Piotra i Pawła w Niederzell benedyktyni pozostawili po sobie prawdziwe klejnoty. Monumentalne malarstwo ołtarzowe pochodzi z XII wieku. Starsze są freski w kościele św. Jerzego w Oberzell. Są one jedynym przykładem w pełni zachowanych malowideł ściennych z X wieku na północ od Alp!

Kolejny zabytek dziedzictwa kulturowego na naszym szlaku znajduje się pod wodą: prehistoryczne palafity nad Jeziorem Bodeńskim w Unteruhldingen – osady nawodne wznoszone na palach. Osady palowe są przykładem prehistorycznego osadnictwa w Europie, służącego ochronie ludzi przed wrogami i dziką zwierzyną. Palafit w Unteruhldingen należy do najciekawszych przykładów obiektów fortyfikacyjnych z okresu między 1300-1800 p.n.e., epoki późnego brązu. W 1922 roku odrestaurowano kilka domów na palach. Dzisiaj umożliwiają one wgląd w życie wiejskie w epoce kamienia oraz brązu i żelaza. W 2011 roku wpisano na listę dziedzictwa UNESCO 17 palafitów w Bawarii i Badenii-Wirtembergii. Po obu stronach Alp jest łącznie 111 takich osad.

Blisko miejscowości Steingaden, około 150 kilometrów na wschód od Jeziora Bodeńskiego, kończy się ósmy i ostatni szlak naszej wyprawy śladami obiektów z listy światowego dziedzictwa kultury w Niemczech. Na tle panoramy alpejskiej, na zielonej polanie w Wies, stoi kościół pielgrzymkowy, w którym do dzisiaj odprawiane są msze. Kościół wybudowano w roku 1754 w stylu bawarskiego rokoka, z imponującymi wnętrzami bogato zdobionymi freskami i sztukaterią. Na uwagę zasługują malowidła plafonowe na suficie. Opat klasztoru Steingaden Marius, który zlecił budowę kościoła, powiedział: „Tu mieszka szczęście, tu dusza znajduje ukojenie”. Kościół w Wies został wpisany na listę UNESCO w 1983 roku.