Szlak 4

Z Bingen do Essen

Czwarty szlak do miejsc dziedzictwa UNESCO w Niemczech wiedzie do katedry w Akwizgranie – pierwszego zabytku w Niemczech, a trzeciego w Europie, który w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przy okazji odwiedzimy także inne ważne miejsce kultu religijnego – katedrę w Kolonii.

Nasza podróż rozpoczyna się w małym, za to szczególnie położonym miasteczku Bingen i od Doliny Środkowego Renu. Ta ciągnąca się aż do Koblencji, długa na 65 kilometrów dolina, od 2002 roku jest światowym dziedzictwem UNESCO. To miejsce najlepiej jest podziwiać z pokładu statku lub wędrując takimi szlakami Rheinburgenweg czy Rheinsteig. Natura i imponująca liczba zamków, pałaców i winnic już w XVIII wieku przyciągała tu turystów. Symbolem romantyzmu jest tu skała Lorelei, w pobliżu której zatonęło wiele statków. Według legendy żeglarzy gubił piękny śpiew syreny Lorelei. Dziś oczywiście nikt już nie musi się obawiać zatracenia, więc spokojnie można wybrać się na spacer statkiem po Górnej Dolinie Środkowego Renu i cieszyć oko malowniczym widokiem pałaców, zamków i osad.

Górna Dolina Środkowego Renu kończy się znajdującym się w Koblencji, tzw. Deutsches Eck (niemieckim rogiem) w miejscu, w którym Mozela wpada do Renu. Najpiękniej widać to miejsce z wagoniku rozpiętej nad Renem kolejki linowej. Będąc w Koblencji warto odwiedzić twierdzę Ehrenbreitstein.

Następny cel podróży oddalony jest około 100 kilometrów w dół Renu. To dwa pałace: Augustusburg i Falkenlust w Brühl. W 1984 roku obiekty te zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa, jako najwcześniejsze przykłady stylu rokokowego w budownictwie pałacowym w Niemczech. Styl trafił do Niemiec w 1725 roku z Francji za sprawą księcia arcybiskupa Kolonii Klemensa Augusta. W jego pałacu Augustusburg ramię w ramię pracowali francuscy, włoscy i niemieccy architekci, malarze, rzeźbiarze i tynkarze. Prawdziwie europejski projekt! Po II wojnie światowej pałac Augustusburg wykorzystywany był przez niemieckich prezydentów do celów reprezentacyjnych.

Następnym przystankiem jest katedra w Kolonii, światowe dziedzictwo UNESCO od 1996 roku. Nie ma na świecie budowli sakralnej, której nie porównywano by do tej świątyni. Jest to jednocześnie najdłużej realizowany projekt budowlany w Niemczech – budowa świątyni trwała dokładnie 632 lata. W chwili zakończenia budowy w 1880 roku, świątynia wraz z jej wysokimi na 157 metrów wieżami była najwyższym budynkiem na świecie.

Podobnym w swej doskonałości przykładem architektury sakralnej w Europie Północnej jest, położona od Kolonii zaledwie godzinę drogi samochodem na zachód, katedra w Akwizgranie. To właśnie ona, jako pierwszy zabytek niemiecki, została w 1978 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pod koniec VIII wieku cesarz Karol Wielki marzył o założeniu tu drugiego Rzymu, a mariaż tradycji bizantyjskiej i rzymskiej zaowocował powstaniem w tym miejscu tego cudu architektury. Katedra w Akwizgranie, która do dziś fascynuje masywną ośmiokątną kopułą, była miejscem koronacji ponad trzydziestu władców. Będąc w tym miejscu koniecznie trzeba zwiedzić katedralny skarbiec!

Nowoczesnym kontrapunktem jest położony 125 kilometrów na północny wschód kompleks kopalni i koksowni Zeche Zollverein w Essen, który od 2001 roku figuruje wśród obiektów światowego dziedzictwa. To ostatni cel na trasie naszej podróży. Ta dawna kopalnia nie bez powodu nazywana jest najpiękniejszą kopalnią węgla kamiennego na świecie: w latach 1927-1932 architekci Bauhausu Fritz Schupp i Martin Kremmer zajmowali się architekturą tego miejsca, w którym przez około 135 lat wydobywano i przetwarzano węgiel. Nazwa Zollverein odnosiła się do utworzonej w 1834 roku strefy wolnego handlu między 14 państwami niemieckimi. Unia miała na celu rozwój gospodarczy regionu. Dla kompleksu Zollverein i całego regionu zagłębia Ruhry eksploatacja złóż była źródłem wieloletniego dobrobytu. Dziś kompleks jest zabytkiem przemysłowym i symbolem tamtego czasu, zjawiskowym obiektem, w którym organizowane są imprezy artystyczne i kulturalne.

 

Bingen

65 km

Koblencja

97 km

Brühl

20 km

Kolonia

71 km

Akwizgran

128 km

Essen