Osiem pytań do…

Georga Kirchmeiera, proboszcza kościoła w Wies

Jeśli zechcę zwiedzić zabytkowy kościół w Wies, to na co koniecznie muszę zwrócić uwagę?

To, co nam tu pozostawiło dwóch braci: malarz i sztukator Jan Baptysta i architekt Dominik Zimmermannowie jest najznamienitszym przykładem bawarskiego rokoko. Dlatego należy sobie zarezerwować czas na zwiedzanie tego klejnotu architektury. W centrum kościoła, pośrodku ołtarza umieszczona jest rzeźba – biczowany Chrystus. Ta drewniana figura, która stała się przedmiotem kultu, była powodem wybudowania w XVIII wieku kościoła w Wies.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Ja jestem tu przede wszystkim duszpasterzem i proboszczem. Dlatego w pierwszej kolejności jest to dla mnie świątynia i kościół pielgrzymkowy. Ale jestem też wdzięczny za to, że mogę pracować w kościele, który jest prawdziwym dziełem sztuki.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Do naszego kościoła należy się wybrać pieszo, szczególnie ostatnie metry należy przejść piechotą. Tylko wtedy można dostrzec, jak wspaniale kościół wpisuje się w otaczający krajobraz gór i lasów.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Kościół w Wies odwiedziłem po raz pierwszy jako młody człowiek, student teologii. Wryły mi się wtedy w pamięć cudowne formy i kolory tej świątyni. Stałem przed nią oniemiały z zachwytu. Kościół w Wies jak żadne inne miejsce łączy, w mojej opinii, sztukę z teologią.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Tak mniej więcej w połowie maja rozkwitają mlecze na łąkach wokół kościoła. Kościół znajduje się nagle w morzu żółtych kwiatów z zaśnieżonymi jeszcze górami w tle. Dla mnie jest to do dzisiaj najcudowniejszy widok.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Taki kościół jak ten jest właściwym miejscem do kontemplacji. Wycieczka w te okolice jest też okazją do poznania lokalnej kuchni. Polecam wspaniałe okoliczne zajazdy. To są właściwe miejsca na odpoczynek dla duszy i ciała. Kto ma więcej czasu może poznać jeszcze inne skarby w okolicy, na przykład miejscowość Steingaden i Rottenbuch z ich wspaniałymi kościołami.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Spróbowałbym kilka prabawarskich specjałów. Na przykład białą kiełbasę ze słodką musztardą, preclem i do tego kufel piwa.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Pałac-rezydencję w Würzburgu odwiedziłbym jeszcze raz.

Georg Kirchmeir

poświęcił swoje życie kościołowi w Wies. Najpierw kierował szkołą podstawową na wsi, od 1978 r. został proboszczem kościoła w Wies.

73-letni teolog przeszedł w 2012 roku na emeryturę. Pożegnanie z tym miejscem nie przyszło mu łatwo. Przez 37 lat dom parafialny kościoła pielgrzymkowego pod wezwaniem Biczowanego Chrystusa, był jego małą ojczyzną.