Osiem pytań do…

Karla Wehrle, prezesa Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Wyspy Klasztornej Reichenau

Jeśli zechcę zwiedzić wyspę Reichenau, co koniecznie muszę tu zobaczyć?

Obowiązkowo trzeba zwiedzić trzy romańskie kościoły na wyspie Reichenau, zobaczyć słynne malowidła ścienne w kościele św. Jerzego, skarbiec w kościele św. Marii i św. Marka oraz idyllicznie położony kościół św. Piotra i Pawła. Ponadto w trzech muzeach na wyspie można pogłębić wiedzę o historii trzech świątyń, które wybudowano w IX i XII wieku.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Naturalne krajobrazy na wyspie, wybrzeża wyspy porośnięte trawami i struktura rolnicza na wyspie: uprawa warzyw i winorośli.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Spacer od kościoła do kościoła drogą wiodącą wzdłuż brzegu wyspy.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Jeżeli chodzi o mnie, to do dzisiaj fascynują mnie krajobrazy wyspy Reichenau i jej zabytki.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Oczywiście wiosna i lato są na wyspie położonej w samym środku jeziora szczególnie piękne. Ale także jesienią i zimą wyspa z pewnością ma swój urok. Wtedy ma się prawie tylko dla siebie wszystkie kościoły na wyspie i można medytować odzyskując duchową równowagę.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Hochwart, najwyższe wzniesienie na wyspie. Stamtąd roztacza się urzekający widok na wszystkie zabytki światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnie na całe jezioro i okoliczne, urozmaicone krajobrazy.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Na naszej klasztornej wyspie mamy duży wybór świeżych produktów: ryby, warzywa, sałatę. Do tego należy skosztować naszego wybornego wina.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Koniecznie muszę pojechać do Stralsundu i Wismaru – dwóch miast z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Urodziłem się nad wodą i ciągnie mnie do wody.

Karl Wehrles

od urodzenia mieszka niedaleko wyspy Reichenau.

Studiował na wydziale administracji publicznej w Konstancji. Od 1980 roku zarządza kulturą w powiecie Reichenau. Od 2009 jest też prezesem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Wyspy Klasztornej Reichenau.