Osiem pytań do…

Yasmin Nicholson, studentki

Jeśli zechcę zwiedzić Trewir, to co koniecznie muszę tu zobaczyć?

Bezapelacyjnie rzymską Czarną Bramę. Porta Nigra jest symbolem Trewiru. Jej nazwa pochodzi od ciemnego koloru fasady. Czarna Brama jest największą i najlepiej zachowaną bramą miejską antycznego świata na północ od Alp. Wybudowana w II wieku n.e. z jasnego piaskowca brama zmieniła w ciągu ponad 1700 lat barwę pod wpływem czynników klimatycznych. Podobnie jak w przypadku wielu zabytków historycznych także i tu widać, że nie została ukończona.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Osobiście urzeka mnie imponujący amfiteatr, budowla z czasów rzymskich wzniesiona w latach 160-200 n.e. z miejscami na trybunach dla około 20 tysięcy osób. W tej scenerii odbywały się walki gladiatorów. Zachowały się piwnice pod wielką areną, które można zwiedzać. Tam gladiatorzy czekali na walki. Tam też trzymano lwy. Amfiteatr jest dzisiaj wspaniałą scenerią dla dorocznych pokazów antycznych pod nazwą „Chleb i igrzyska” – jest to mieszanka rozrywki i zmagań siłowych. Artyści pokazują, jak mogły wyglądać walki rzymskie.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Polecam zwiedzanie Czarnej Bramy. Na jej przykładzie można odbyć podróż w czasie, przez wszystkie stulecia. Po tajemnicach Czarnej Bramy oprowadza zwiedzających prawdziwy centurion w zbroi paradnej. Podróż zaczyna się od chwili budowy tej północnej bramy wjazdowej do miasta aż po przejęcie Trewiru przez cesarza Francuzów Napoleona. W XVIII wieku zlecił on przywrócenie pierwotnego stanu bramy, która w średniowieczu służyła za kościół.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Przede wszystkim wysoki poziom rzymskiej sztuki architektonicznej. Biorąc pod uwagę ograniczone techniczne możliwości budowniczych w czasach rzymskich blisko dwa tysiące lat temu, łatwo sobie uświadomić, jak znakomite zabytki architektoniczne z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO można obejrzeć w Trewirze.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Sezon turystyczny trwa tutaj od kwietnia do października. Ale warto przyjechać do Trewiru także poza sezonem. Biuro turystyczne oferuje wycieczki piesze i objazdowe po mieście przez cały rok.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Koniecznie katedrę św. Piotra i kościół Najświętszej Marii Panny (Liebfrauenkirche). Kościół Mariacki jest znakomitym zabytkiem najwcześniejszego gotyku zaś połączona z nim krużgankiem katedra (Dom St. Peter) jest zarazem najstarszym kościołem archidiecezjalnym w Niemczech. W katedrze wybudowanej w 320 roku n.e. znajduje się w ołtarzu głównym znacząca starożytna relikwia tzw. tunika Chrystusa – święte szaty. Jak głosi legenda, fragment szaty Chrystusa odnalazła cesarzowa Helena, matka cesarza Konstantyna i podarowała kościołowi w Trewirze.

Porozmawiajmy o kulinariach: co jest absolutnym hitem tego regionu?

Polecam „Mehlkniedel mit Griewen”, knedle ze skwarkami i musem jabłkowym domowej roboty. Smaczne są też Flammkuchen, danie przypominające pizzę robioną z kwaśną śmietaną, cebulą i boczkiem, a także potrawy z kiszonej kapusty czy regionalną pasztetową i krupniok. Do tego świetnie pasuje lokalne białe wino.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Katedrę w Spirze, której krypta jest największą w Europie romańską salą kolumnową.

Yasmin Nicholson

zna Trewir bardzo dobrze. Wychowywała się kilka kilometrów na północ od tego antycznego miasta, w Schleidweiler.

Skończyła liceum w Trewirze, a w 2010 roku rozpoczęła studia na wydziale zarządzania kulturą i turystyką. W 2012 odbyła praktykę studencką w Informacji Turystycznej w Trewirze.

 

Trewir

78 km

Völklingen

158 km

Lorsch

51 km

Spira

66 km

Maulbronn