Osiem pytań do…

Angeliki Braun, przewodniczki po klasztorze i pedagoga muzealnego

Jeśli zechcę przyjechać do Maulbronn, co koniecznie muszę tu zobaczyć?

Uważam, że koniecznie trzeba obejrzeć cały zespół klasztorny, tzw. klasztorne miasteczko z zabudowaniami gospodarczymi jak i klasztorną klauzurę. Tylko w ten sposób można zrozumieć, dlaczego ten klasztor uchodzi za najpełniej zachowany średniowieczny zespół klasztorny na północ od Alp.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Moim ulubionym miejscem jest klauzura. W tej części klasztoru szczególnie podobają mi się różne style architektoniczne od romańskiego po gotyk. Kaplica ze źródłem i wspaniała jadalnia mnichów – refektarz jak i parlatorium – rozmównica z przepięknym późnogotyckim sklepieniem z nałożoną siatką z żeber w układzie dekoracyjnym to moi faworyci. Lubię też ciche ganki i ogród, gdzie można w spokoju odpocząć.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Całe mnóstwo niespodzianek, które pozwalają na wgląd w historię i konstrukcję zespołu klasztornego Maulbronn, można poznać na organizowanych wycieczkach tematycznych.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Przede wszystkim wielkość całego zespołu klasztornego i wspaniała architektura.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Wiosną, kiedy kwitną magnolie w ogrodzie przy klasztornych gankach. Latem lubię chłodne pomieszczenia klasztorne oraz dobre restauracje na terenie zespołu klasztornego. Jesienią mgły i szarość podkreślają ascetyczny charakter architektury cysterskiej. A zimą lubię tutaj ciszę; kiedy nie ma turystów można samemu spacerować po gankach.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Koniecznie trzeba obejrzeć krajobraz wokół klasztoru, który ponad 850 lat temu kształtowali zakonnicy. To są klasztorne winnice, oraz rowy i system jezior w pobliskich lasach. To także liczne ścieżki dla turystów. Opłaca się też pójść nad położone w sąsiedztwie klasztoru jezioro, które też założyli zakonnicy. Latem można się tam kąpać.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Naszą regionalną potrawą są szwabskie Maultaschen. To rodzaj pierogów faszerowanych mięsem i cebulą, szpinakiem i bułką. Legenda głosi, że wymyślono je w klasztorze Maulbronn. Zakonnikom nie wolno było spożywać w piątki mięsa, więc jeden z braci wpadł na pomysł, by zmielić mięso z dodatkami i zawinąć w ciasto, żeby Pan Bóg tego nie zauważył.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Chciałabym nad Jeziorem Bodeńskim obejrzeć prehistoryczne budowle na palach i park w Bad Muskau / Mużakowie. Ponadto pragnę pojechać do Indii do Tadż Mahal.

Angelika Braun

jest od 22 lat przewodniczką po dawnym klasztorze cystersów w Maulbronn.

Dzisiaj opiekuje się także tzw. warsztatami muzealnymi. Dzieci i młodzież poznają na nich w formie zabawy życie w klasztorze.

 

Trewir

78 km

Völklingen

158 km

Lorsch

51 km

Spira

66 km

Maulbronn