Osiem pytań do…

Hansa Schaidingera, prezydenta miasta Ratyzbony

Co warto zobaczyć w Ratyzbonie?

Żeby niczego nie przeoczyć zdradzę moją idealną strategię zwiedzania miasta: należy udać się najpierw do Salzstadel, do ośrodka informacji turystycznej. Tam uzyskamy wyczerpujące informacje o Ratyzbonie i jej historycznych zabytkach. Zapewniam, że jest to najlepsze źródło informacji, cenione przez turystów. Wszystkie świadectwa historii ludzkości w Ratyzbonie są bardzo dogodnie usytuowane i można do nich dotrzeć piechotą.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Moje biuro, które znajduje się w historycznym Ratuszu, w pobliżu Sali Rzeszy, gdzie w latach 1663-1803 obradował pierwszy Reichstag. Dlatego te dwa miejsca, czyli XV-wieczny Ratusz i Sala Rzeszy szczególnie mnie urzekają.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Spacerując labiryntem wąskich uliczek Ratyzbony, należy koniecznie patrzeć w górę: wtedy objawią nam się nadzwyczajne widoki. Na tle chmur pojawią się na przykład majestatyczne wieże rodowe budowane przez bogate rodziny patrycjuszy. To im Ratyzbona zawdzięcza przydomek „najbardziej wysuniętego na północ miasta Włoch”.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Różnorodność Ratyzbony i żywotność tego miasta. Wielowiekowa tradycja łączy się tu z nowoczesnnością. Ratyzbona jako miasto światowego dziedzictwa nie jest tylko muzeum, lecz inspirującym, nowoczesnym i równocześnie historycznie unikalnym miastem.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Miłośnicy Włoch bez wahania odpowiedzieliby, że latem. Można przysiąść w jednej z licznych kawiarenek na ulicach miasta, gdzie muzykują artyści – całe życie toczy się na zewnątrz. Ale ja lubię Ratyzbonę także zimą z malowniczymi bożonarodzeniowymi jarmarkami. Kto nie lubi tłumów, powinien tutaj przyjechać jesienią i wiosną.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Jeśli ktoś chce spojrzeć na Ratyzbonę z góry, proponuję, żeby wybrał się do winnic na północnych stokach nad brzegiem Dunaju. To jest wspaniałe miejsce na spacery. Stamtąd roztaczają się malownicze widoki na miasto.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

W Ratyzbonie niedaleko Kamiennego Mostu znajduje się od 500 lat, ciągle w tym samym miejscu, „Historische Wurstküche”, najstarsza na świecie kuchnia kiełbasiana. Tam można zjeść kiełbaski z musztardą domowej roboty.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Byłem już w wielu miejscach, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i najchętniej wszystkie obejrzałbym jeszcze raz. Wszystkie są interesujące w jednakowym stopniu. W najbliższym czasie planuję podróż do Holandii, żeby zobaczyć Polder Beemster, najstarszy obszar wydarty tam morzu.

Hans Schaidinger

spędził większość życia w Ratyzbonie.

Po studiach ekonomicznych otrzymał pracę w Urzędzie Miasta. Od 1990 roku pracował najpierw w sektorze przemysłowym, a w 1996 roku został po raz drugi z rzędu prezydentem Ratyzbony, miasta z zabytkami uznanymi przez UNESCO za światowe dziedzictwo.