Osiem pytań do…

Marie-Luise Frey, geolożki i dyrektorki zarządzającej zabytkową kopalnią Messel

Co warto zobaczyć w Messel?

Jeśli pozwoli na to kondycja fizyczna, należy udać się w najgłębiej położone miejsce kopalni skamielin albo wziąć udział w organizowanej przez muzeum ekspedycji w miejsce wierceń. Najgłębsze miejsce, á propos, położone jest około 65 metrów poniżej poziomu morza.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Niepozorność tego miejsca, które kryje unikalny skarb, jedyny tego rodzaju na świecie, niedostrzegalny od razu gołym okiem, podobnie jak złoża diamentów.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Najlepiej zacząć zwiedzanie kopalni skamielin późnym popołudniem lub wieczorem. W czasie, kiedy jest tu spokojniej, panuje szczególna atmosfera.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Im bardziej zapuścimy się w głąb kopalni Messel tym lepiej zrozumiemy trójwymiarowość tego miejsca jak i rozległy krater, który powstał przed 47 milionami lat. Na skałach magmowych, na warstwie czerwonego piaskowca, spoczywają pokłady łupków i skamieniałości fauny i flory.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Na mnie największe wrażenie kopalnia Messel robi w maju i czerwcu, kiedy natura budzi się z zimowego snu i ożywia to miejsce i okolice.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Koniecznie trzeba się udać do Muzeum Skamieniałości Messel oddalonego około 4 kilometry od kopalni. Poza skamieniałościami muzeum dokumentuje walkę okolicznych mieszkańców przeciwko planom urządzenia na obecnym stanowisku paleontologicznym wysypiska śmieci.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Regionalnymi specjałami są potrawy z ziemniaków. Gorąco polecam np. „Messeler Flapsch”, układane jeden na drugim placki ziemniaczane, albo topiony miękki ser (Kochkäse) serwowany z cebulą, kminkiem, dodatkiem octu i oleju oraz ciemnym pieczywem.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Morze Wattowe latem, a wiosną Wyspę Reichenau.

Marie-Luise Frey

jest dyrektorką zarządzającą dawną kopalni Messel, zabytku dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Frey studiowała w Akwizgranie górnictwo, geologię i hutnictwo. W Messel pracuje od 2003 roku. W ostatnich latach zabiegała przede wszystkim o stworzenie lepszych warunków do zwiedzania stanowiska paleontologicznego przez publiczność, pomimo prowadzonych badań.