Osiem pytań do…

Ralfa Lukasa, śpiewaka operowego

Czego nie wypada pominąć zwiedzając zabytki dziedzictwa kulturowego w Bayreuth?

Koncertów i przedstawień w Operze Margrabiów, która liczy ponad 260 lat.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Przede wszystkim sala widowiskowa z przepięknymi dekoracjami wyrzeźbionymi w drewnie i bogato zdobioną piętrową lożą z malowidłami na płótnie. To, że w tak małym mieście jak Bayreuth, stoi tak okazały budynek operowy, nieustannie mnie zachwyca.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Poleciłbym specjalne inscenizacje Opery Margrabiów jak np. operę pt. „Argenore”, kompozycji Margrabiny Wilhelminy. Opera Margrabiów została wybudowana w XVII wieku z okazji ślubu jej córki z księciem von Württemberg. A w roku 2010, w czasie przedstawienia „Argenore”, serwowano publiczności pięciodaniowe menu. To było nadzwyczajne wydarzenie.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Mnie urzekło to, że znalazłem się, robiąc zaledwie kilka kroków, w zupełnie innej epoce; w przestrzeni, która zaskakuje pięknem.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Zawsze. Trzeba jedynie poświęcić na to trochę czasu, usiąść na widowni i wodzić wszędzie wzrokiem. Jedynie w ten sposób uda nam się chłonąć i przeżywać tę przestrzeń.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Inne miejsca wykreowane na zlecenie margrabiny Wilhelminy, jak np. historyczny Park Eremitage. Ten rozpościerający się u bram Bayreuth park z pawilonami, tańczącymi fontannami, podobnie jak Opera Margrabiów, jest arcydziełem epoki baroku.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Bardzo popularna w regionie jest pieczeń wieprzowa, frankoński specjał zwany „Schäufele”, serwowany z kapustą i knedlami.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Chiński Mur.

Ralf Lukas

pochodzi z Bayreuth. Skończył klasę śpiewu operowego w Akademi Sztuk w Berlinie.

Do roku 2002 Lucas, jako bas-baryton obdarzony niezwykłą skalą głosu, pracował w Deutsche Oper w Berlinie, śpiewał też na wielkich scenach operowych Francji, Włoch, Austrii, Hiszpanii i Brazylii. Od 2006 do 2012 Ralf Lucas występował regularnie na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth.