Osiem pytań do…

Ulrike Laible, dyrektorki Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Bambergu

Czego nie mogę w żadnym wypadku pominąć zwiedzając dziedzictwo kulturowe Bambergu?

Bamberskiego Starego Miasta. To miejsce zachowało ogromną ilość zabytków - kulturowe klejnoty ze wszystkich epok historycznych. Już na pierwszy rzut oka widać spójny charakter przestrzeni miejskiej, ukształtowanej w średniowieczu i epoce baroku. Dlatego koniecznie trzeba przespacerować się wąskimi, historycznymi uliczkami starówki. Nie wolno zapomnieć o wizycie w bamberskiej katedrze, pałacu-rezydencji biskupiej z pięknym różanym ogrodem, ani też o Starym Ratuszu pośrodku rzeki.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Bamberg jest miastem, które tętni życiem na licznych placach, na których można odpocząć w czasie wędrówki. Od samego początku podoba mi się sposób zintegrowania rzeki Regnitz z zieloną przestrzenią miasta. Szczególnie piękny jest krajobraz wokół klasztoru św. Michała z ogrodami tarasowymi i ogromnymi połaciami sadów. Na południowym stoku klasztoru znów znajdują się winnice.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Mniej znanym miejscem jest stara dzielnica ogrodników, która z powodu zachowanych do dzisiaj struktur jest zaliczana do światowego dziedzictwa UNESCO. Zrekonstruowana niedawno kręta ścieżka prowadzi na platformę widokową. Stamtąd rozpościera się niezwykły widok na okoliczne ogrody. Szczególnych wrażeń dostarczy otwarte niedawno Muzeum Historii Ogrodnictwa, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o architekturze ogrodowej w Bambergu. Zawód ogrodnika jest jeszcze dzisiaj bardzo popularny w naszym mieście.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Poza licznymi zabytkami w całym mieście można odnaleźć tu całe mnóstwo drobnych detali z czasów historycznych. Dosłownie w każdym miejscu można odkryć coś nowego.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Najpiękniejszą porą roku jest lato, kiedy otwarte są liczne tutaj ogródki piwne. W mieście działa aż dziewięć browarów. Kto lubi spokój powinien przyjechać zimą. Polecam o tej porze roku koncerty naszych Bamberskich Symfoników oraz spacery tzw. drogą szopek ustawionych we wspaniałych kościołach Bambergu.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Podczas przygotowań do Wystawy Ogrodniczej 2012 rozbudowano drogi wzdłuż brzegów rzeki Regnitz. Łączą one dawne tereny przemysłowe z parkiem Hain. Przy dawnej śluzie na odcinku numer 100 roztacza się wspaniały widok na Willę Concordia, w której mieści się Międzynarodowe Centrum Sztuki.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Nasza frankońska kuchnia słynie z prostego i smacznego jedzenia. Do jej specjałów zalicza się: talerz z przekąskami, pieczone kiełbaski, golonkę, pieczeń wieprzowę, cebulę z mięsnym farszem. A do tego trzeba koniecznie zamówić piwo z wędzonego słodu, o silnym, dymnym smaku. Warzy je browar Schlenkera.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Fabrykę obuwia Fagus w Saksonii, kompleks budynków z żółtej cegły w Alfeld według projektu Waltera Gropiusa – przykład architektury modernistycznej.

Ulrike Laible

absolwentka historii architektury, do 2009 roku zawodowo związana z Berlinem.

Jako szefową Centrum im. Schinkela odpowiadała za badania nad architekturą, nad historią i kulturą miast, za ochronę zabytków, organizację projektów i wystaw oraz publikacje nt. architektury i historii sztuki. Od 2011 roku Laible kieruje Centrum Dziedzictwa Kultury w Bambergu.