Osiem pytań do…

Nicole Krebs z Fundacji Kultury Dessau-Wörlitz

Czego nie można pominąć zwiedzając dziedzictwo kulturowe Dessau-Wörlitz?

Przede wszystkim parku Wörlitz, który należy do kompleksu ogrodowego Dessau-Wörlitz – jednego z najważniejszych parków krajobrazowych w Europie. Od tego miejsca książę Anhalt-Dessau Leopold Fryderyk Franciszek III rozpoczął urzeczywistnianie w całym księstwie swojej wizji połączenia piękna z pożytecznym. Niemal za każdym zakrętem drogi oczekują nas mostki, posągi, botaniczne rarytasy, zaskakujące perspektywy. Na wyspie Stein z grotami i tajemniczymi przejściami znajduje się jedyny w Europie sztuczny wulkan. U podnóża wulkanu stoi szczególny obiekt – Willa Hamilton. W parku można odpoczywać lub wykorzystać czas na poszerzenie wiedzy o architekturze krajobrazu.

Co jest największą osobliwością tego miejsca?

Do dzisiaj jestem zafascynowana różnorodnością i wieloznacznością zaprojektowanych krajobrazów kompleksu ogrodowego Dessau-Wörlitz. Krajobraz ten odzwierciedla ducha swoich czasów, symbolizuje ekonomiczne i społeczne wizje a także dążenia reformatorskie. Te historyczne pałace i królestwo ogrodów wkomponowane w krajobraz rzeczny to ogólnoświatowe dziedzictwo najwyższej rangi. Na tej małej powierzchni można zaobserwować wpływy z Anglii, Holandii, Włoch, Chin i wielu innych państw świata. W tym celu najlepiej zwiedzać cały kompleks ogrodowy rowerem. Przez wszystkie parki przebiega sieć ścieżek rowerowych. Udając sią nimi najlepiej poznamy ogrom tego królestwa z kompleksem pałacowo-parkowym.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Pałac i park Luisium. Ten czarujący ogród angielski z klasycystycznym pałacem, który był miejscem wypoczynku księżnej Luizy, też znalazł się na liście UNESCO. Pałac z licznymi, niewielkimi gabinetami, delikatną sztukaterią, malarstwem ściennym i wspaniałą salą balową uchodzi za świątynię kobiet. Czternastohektarowy park z klasycystycznymi i neogotyckimi zabudowaniami, rzadką fauną i florą oraz malowniczymi widokami wywołuje szczególnego rodzaju doznania. Spokojne stado krów na sąsiadujących z parkiem pastwisku, na terenie dawnej stadniny, potęguje sielankową atmosferę panującą w parku.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Odwiedzając to miejsce po raz pierwszy byłam małą dziewczynką. Co mnie urzekło: pawie w pobliżu gotyckiego domu w Wörlitz, ich ogony w opalizujących barwach – to mnie ciągle jeszcze zachwyca. Goście odwiedzający Wörlitz mogą także dzisiaj podziwiać te barwne ptaki.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Zmiana pór roku wyczarowuje w ogrodach coraz to nowe obrazy: budząca się z zimowego snu natura wabi łanami kwiatów cebulkowych, bajeczną scenerią rozkwitających drzew owocowych w sadach i przy drogach. Latem parki i ogrody mienią się wszystkimi odcieniami zieleni, w pałacach są przyjemne temperatury; przyjemność sprawiają też przejażdżki gondolą. Jesienią nie można się do syta napatrzeć na liście mieniące się w kolorach czerwieni, żółci i pomarańczy. A zimą w mroźne dni goście prawie samotnie spacerują po tym królestwie ogrodów.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

W Saksonii-Anhalt, w obrębie 35 kilometrów, znajdują się aż trzy zabytki światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO: miejsca związane z Marcinem Lutrem w Wittenberdze, uczelnia Bauhaus w Dessau, Ogrody Dessau-Wörlitz i rezerwat Biosfery Środkowej Łaby. Tę bliskość można wykorzystać udając się na wycieczki.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Wiosną szparagi z Zerbster i szynka z dziczyzny.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Nie chciałabym tego konkretyzować.

Nicole Krebs

od roku 2004 pracuje w dziale komunikacji społecznej Fundacji Kultury Dessau-Wörlitz.

W pałacach i ogrodach troszczy się m.in. o planowanie i organizację wykładów, koncertów i całej gamy innych wydarzeń. Zalicza się do nich organizowany podczas szczególnych okazji wulkaniczny spektakl – wybuch wysokiego na kilkanaście metrów jedynego w Europie sztucznego wulkanu.