Osiem pytań do…

Petry Wesch z Fundacji Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburgia

Jeśli przyjadę do Poczdamu, co koniecznie muszę tu zobaczyć?

Oczywiście tarasowe winnice Fryderyka Wielkiego na stoku, gdzie wzniesiono pałac Sanssouci – to genialny pomysł. Kto nie przepada za tłumami turystów może zwiedzić położony na uboczu od głównej drogi bardziej kameralny pałac Charlottenhof i Rzymskie Łaźnie.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Projekt ogrodów Sanssouci – zupełnie inny od założeń ogrodów dworskich, które cechuje jasna kompozycja, aleje wzdłuż symetrycznych osi, przystrzyżone drzewa i starannie przycięte żywopłoty. W Sanssouci drogi, łąki i drzewa to jakby dzieło przypadku. Ma się wrażenie, że spaceruje się w krajobrazie z jakiegoś obrazu. Także Charlottehof zupełnie nie odpowiada utartym wyobrażeniom o tym, jak powinien wyglądać pałac. Przypomina on bardziej willę bogatego człowieka, który urządził swoje lokum z wielkim smakiem i odrobiną ekstrawagancji.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Jeśli to zdradzę, to przestanie być tajemnicą. Ale mimo to powiem: ogród Różany przy pałacu Charlottenhof. Ale więcej nie zdradzę!

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Idealne wkomponowanie ogrodów w naturalne otoczenie. Ponieważ woda jest elementem dominującym w tym krajobrazie, najciekawiej jest podziwiać go z łodzi. I jeszcze jedna wskazówka: przejaedźcie się taksówką wodną.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Zawsze jest tu uroczo. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Ja na przykład lubię nawet w mroźne dni spacerować nad jeziorami Haweli i podziwiać krajobrazy.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Poczdam warto jest zwiedzić piechotą. To nie znaczy, że trzeba przejść całą ulicę Brandenburską, absolutnie. Trzeba koniecznie zbaczać w boczne uliczki, wchodzić w bramy, aby w podwórkach dać się zauroczyć barokowym pięknem.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Wiosną najbardziej smakują uprawiane w tym regionie szparagi.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Chiński Mur. Chętnie pospacerowałabym po tej gigantycznej budowli, na przykład między wschodem a zachodem słońca.

Petra Wesch

urodziła się w miejscowości Eckartsberga w Saksonii-Anhalt.

Od 20 lat jest pedagogiem i zajmuje się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży. Zespoły pałacowe i parkowe w Poczdamie są dla Petry Wesch od 1983 roku miejscem pracy. Na terenie dawnych ogrodów Fryderyka II odpowiada ona dzisiaj za planowanie i opracowywanie koncepcji wycieczek tematycznych i imprez.