Osiem pytań do…

Sereny L'hoest, tłumaczki i wykładowczyni muzealnictwa

Jeżeli trafię do Essen, miejsca z listy dziedzictwa UNESCO, to jaka atrakcja nie może mnie ominąć?

Oczywiście wycieczka po Zollverein w towarzystwie moim albo moich kolegów. Tutaj można dowiedzieć się wszystkiego o architekturze oraz społecznej historii kopalni i koksowni. Zarówno fachowcom, jak i laikom udzielamy informacji na temat tego miejsca, pokazuję oryginalne maszyny, modele i prezentacje multimedialne. Nasza oferta specjalnych wycieczek jest szeroka i zawiera zarówno zwiedzanie dla profesjonalistów, jak również organizację urodzin dla dzieci.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Ogromna różnorodność obiektów, wybitna architektura i sztuka, oferta kulturalna i przyroda w parku Zollverein.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Niezmiennie zachwyca mnie Pałac Projektów – wystawa z instalacjami przestrzennymi autorstwa Ilji i Emilii Kobakov w budynku dawnej koksowni.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Ikona regionu – piękna, postawna, oparta na dwóch nogach wieża wieńcząca szyb numer 12, projekt autorstwa Fritza Schuppa i Martina Kremmera.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najprzyjemniej?

Mogę polecić to miejsce o każdej porze roku: latem oszałamia panorama Zagłębia Ruhry widoczna z gmachu budynku Kohlenwäsche. Jesienią urzeka znajdujący się na hałdzie industrialny zagajnik z rzeźbami Ulricha Rückriema. Zimą oczywiście trzeba zaliczyć łyżwy na lodowisku w koksowni. Wiosną polecam spacery po promenadzie w kształcie pierścienia.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Muzeum Ruhry znajdujące się w gmachu Kohlenwäsche, usytuowanym nad szybem nr 12. To miejsce w wyczerpujący i genialny wręcz sposób opowiada o naturze i historii kultury tego regionu. Na to muzeum można spokojnie przeznaczyć cały dzień.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Przyzwoita porcja frytek. Dla bardziej delikatnych podniebień tutejsza restauracja Zollverein oraz kawiarnia Kokerei Café oferują regionalne potrawy.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Opuszczoną wyspę górniczą Hashima w Japonii. Wyspa wprawdzie nie jest jeszcze na liście światowego dziedzictwa, ale już znajduje się wśród propozycji.

Serena L'hoest

pochodzi z Zagłębia Ruhry. Urodziła i wychowała się w Essen.

Studia pedagogiczne zaprowadziły ją do Bochum i Paryża. Dziś mieszka w Essen i pracuje jako tłumaczka, a także wykładowca muzealnictwa. Oprowadzana po Essen i Zagłębiu Ruhry francuskojęzycznych architektów i urbanistów, chcących zobaczyć skutki deindustrializacji i zmian strukturalnych w największej aglomeracji w Niemczech.

 

Bingen

65 km

Koblencja

97 km

Brühl

20 km

Kolonia

71 km

Akwizgran

128 km

Essen