Osiem pytań do…

Christiane Winkler, historyk sztuki

Co trzeba koniecznie zobaczyć w Brühl, miejscu z listy dziedzictwa UNESCO?

Po zwiedzeniu letniej rezydencji biskupiej – pałacu Augustusburg, zakładając oczywiście, że dopisze pogoda, w żadnym razie nie powinno się rezygnować ze spaceru przez ogród barokowy, ogród angielski aż do pałacyku myśliwskiego Falkenlust.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Pałacyk myśliwski. To uroczy dodatek do reprezentatywnej budowli pałacu Augustusburg. Wewnątrz panuje intymny nastrój, który nawet dziś oddaje gościom atmosferę XVIII-wiecznej afirmacji życia.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

W sezonie letnim polecam wycieczki tematyczne. Szczególnie te, podczas których szuka się śladów przeszłości. Takie zwiedzanie daje możliwość zajrzenia ‘za kulisy’ pałacu Augustusburg – na przykład do pomieszczeń przeznaczonych dla służby.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Oczywiście wyjątkowa i pełna przepychu klatka schodowa projektu Balthasara Neumanna. To serce pałacu Augustusburg.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

Właściwie każda pora roku ma tutaj swój czar. Wiosną leśna część pałacowego parku zachwyca bogactwem ziół. Tutaj też można spotkać rzadko występujące rośliny jak kokorycz, zawilec gajowy czy kokoryczka wonna. Takie poszycie lasu chwyci za serce niejednego miłośnika przyrody.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Gorąco polecam wizytę w muzeum Maxa Ernsta w Brühl. Tutaj, obok niektórych wczesnych prac dadaistycznych tego urodzonego w Brühl artysty prezentowana jest kolekcja Schneppenheima, obejmująca niemal wszystkie grafiki Ernsta.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Brühl jest położone na tak zwanym przedgórzu, miejscu wyjątkowo nadającym się do uprawy szparagów, których to w maju i czerwcu oczywiście nie wolno przegapić. Warty polecenia jest także nadreński specjał – pieczeń wołowa na kwaśno (Sauerbraten).

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Jako fanka Egiptu chciałabym chociaż raz pojechać nad Nil.

Christiane Winkler

pochodzi z okolic Kolonii.

Studiowała historię, historię sztuki oraz literaturę w Bonn, a także zarządzanie kulturą w Kolonii. Jest pełnomocniczką ds. Pałaców Augustusburg i Falkenlust, obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa kultury i odpowiada za kontakty z mediami.

 

Bingen

65 km

Koblencja

97 km

Brühl

20 km

Kolonia

71 km

Akwizgran

128 km

Essen