Osiem pytań do…

ks. prałata Helmuta Poqué, proboszcza katedry w Akwizgranie

Księże Prałacie, jesteśmy w Akwizgranie – czego nie wolno nam tu w żadnym razie pominąć?

Nie można pominąć Katedry, kościoła Mariackiego z czasów Karola Wielkiego, z którym związana jest bogata historia. Cztery miejsca w katedrze są szczególnie ważne: karolińska nawa główna z ołtarzem, grób Karola Wielkiego, późnoromański relikwiarz Maryjny oraz znajdujący się na emporze tron ​​Karola Wielkiego. Aby lepiej poznać świątynię polecam udział w jednej z wielu odbywających się tu codziennie wycieczek.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Nieziemska i jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Do dziś fascynuje mnie ponad dwunastowieczna historia tej świątyni.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

To związane jest ze światłem w katedrze: o wschodzie słońca i późnym popołudniem światło wewnątrz kościoła tworzy szczególny nastrój.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Ponieważ urodziłem się w Akwizgranie, znam to miejsce na wylot. Już wówczas duże wrażenie robiła na mnie lśniąca złotem mozaika pod główną kopułą katedry.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najprzyjemniej?

Jeśli chce się rzeczywiście dobrze poznać tę katedrę, powinno się wrócić do pierwotnego przeznaczenia, jako Domu Bożego, to znaczy wziąć udział w nabożeństwie uświetnionym śpiewem katedralnego chóru.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Koniecznie zwiedziłbym skarbiec katedralny. Niektóre ze znajdujących się tu eksponatów to najcenniejsze zabytki tamtych czasów.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Kulinarnym znakiem tego katedralnego miasta są akwizgrańskie pierniczki, Aachener Printen, bez spróbowania których wizyta w tym miejscu się nie liczy.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Ponieważ lubię przyrodę, osobiście chciałbym odwiedzić któryś z wielkich parków narodowych. Albo stare lasy bukowe w Niemczech, które są na liście od 2011 roku.

Helmut Poqué

urodził się w Akwizgranie i poświęcił swoje życie Kościołowi katolickiemu.

Po ukończeniu studiów teologicznych przez wiele lat był proboszczem, a następnie rektorem Seminarium Duchowego diecezji Akwizgran. Od 2008 do 2014 był proboszczem katedry w Akwizgranie i odpowiadał za doczesne sprawy świątyni.

 

Bingen

65 km

Koblencja

97 km

Brühl

20 km

Kolonia

71 km

Akwizgran

128 km

Essen