Osiem pytań do…

Ute Lieske, zastępczyni burmistrza miasta Eisenach

Jestem na zamku Wartburg, miejscu z listy dziedzictwa UNESCO. Czego nie wolno mi tu przegapić?

Twierdza Wartburg jest symbolem Eisenach. Zamek góruje nad miastem i widać go z daleka. Aby zrozumieć historyczne znaczenie zamku należy koniecznie zwiedzić XII-wieczne palatium. Ten, kto wybiera się tu z dziećmi powinien zafundować pociechom przejażdżkę na ośle.

Co jest największą osobliwością tego miejsca?

Wartburg jest imponujący w każdym calu. Jeżeli już uda się tu wspiąć, i nasycić wzrok panoramą, to przynajmniej ja czuję się, jak w domu. Bardzo piękne są też wieczorne koncerty, które się tu regularnie odbywają. Akurat wieczorem, po stresującym dniu, na zamku można znaleźć spokój i wytchnienie.

Dowiemy się czegoś więcej, jakaś poufna wskazówka?

Na drodze na Wartburg leży tzw. Elisabethplan – szlak turystyczny, który jest hołdem złożonym Elżbiecie z Turyngii. Już od XIII wieku ta węgierska księżniczka należy do pocztu świętych Kościoła katolickiego. Szlak wiedzie nieopodal fundamentów szpitala dla biednych i opuszczonych, obiektu wybudowanego jeszcze przez św. Elżbietę.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się na tym miejscu po raz pierwszy?

Wokół warowni Wartburg historię czuć niemal na każdym kroku – czy to św. Elżbieta z Turyngii, Marcin Luter, Johann Wolfgang Goethe, czy legendarny pojedynek średniowiecznych śpiewaków – oni wszyscy tworzyli długą historię Niemiec. Jednocześnie to miejsce jest tak dobrze zachowane, że można niemal poczuć się, jak przed wiekami.

O jakiej porze roku jest tu najpiękniej?

Wartburg jest atrakcyjny o każdej porze roku. W adwencie warto odwiedzić średniowieczny jarmark, w lecie odbywają się wieczorne imprezy na zamku. Wiosną i jesienią zachwyca natura.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu lub okolicy?

Malownicze i równie przesiąknięte historią miasto Eisenach u stóp wzgórza.

Porozmawiajmy o kulinariach : co jest absolutnym hitem tego regionu?

Oczywiście nie może obejść się bez tutejszej smażonej kiełbaski – Thüringer Bratwurst. Również kluski podawane z dziczyzną są tu doskonałe. Na podwieczorek zaś najlepiej smakuje babka piaskowa.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Średniowieczne miasto Brugia w Belgii.

Ute Lieske

z wykształcenia specjalistka ds.

zarządzania przedsiębiorstwem. Urodziła i wychowała się w Eisenach; tutaj też spędziła większość życia zawodowego. Od 2006 roku sprawuje funkcję nadburmistrzyni miasta i jest odpowiedzialna za resort kultury, sportu i polityki społecznej.