Osiem pytań do…

Stefana Rheina, dyrektora Fundacji Miejsc Pamięci Marcina Lutra na terenie Saksonii-Anhalt.

Czego nie wolno przegapić w Wittenberdze, mieście z listy UNESCO?

To pytanie nie należy do łatwych. Do miejsc światowego dziedzictwa w Wittenberdze zaliczane są cztery budynki: kościół miejski i kościół zamkowy, dom Lutra i dom Melanchtona. Wszystkie te miejsca są imponujące, a każde z nich samo w sobie jest warte odwiedzenia. Absolutnie nie można przegapić kościoła zamkowego z drzwiami, na których zawisły tezy, i grobami dwóch reformatorów: Marcina Lutra i Filipa Melanchtona. Wyjątkowa atmosfera panuje w pokoju Lutra w jego domu, w autentycznym miejscu słynnych dyskusji przy stole.

Co się Panu tutaj najbardziej podoba?

Stare Miasto w Wittenberdze to jeden wielki skansen: tu mieszkał i pracował Luter, chodził tymi uliczkami, znał te budowle. Ten historyczny autentyzm sprawia, że każda wizyta w Wittenberdze jest wyjątkowa. I to nie tylko dla turystów. Mieszkam w Wittenberdze i podoba mi się tu!

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

To fontanna Lutra usytuowana nieopodal Starego Miasta, w pobliżu Łaby. Pod tą nazwą kryje się zabytkowy budynek przy Dresdener Strasse. W jego piwnicy znajduje się studzienka, która istniała już za czasów reformacji – studnia Lutra. Można przypuszczać, że podobnie jak wiele okolicznych miejsc w Wittenberdze, również i to Luter odwiedzał ze swoimi studentami.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Kiedy myślę o mojej pierwszej wizycie w Wittenberdze w 1990 roku, to każdego dnia jestem pod wrażeniem, jak to miasto bardzo się od tego czasu rozwinęło. Podczas moich studiów spędziłem wiele godzin nad pismami Filipa Melanchtona. W 1990 roku stanąłem po raz pierwszy w tym samym pomieszczeniu, w którym ten wielki uczony wraz z Marcinem Lutrem napisał to wszystko. To było niesamowite uczucie.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

W Wittenberdze każda pora roku ma swój czar. Moim zdaniem miasto jest najpiękniejsze wiosną. Na dziedzińcu domu Lutra stoi stare drzewo magnolii, które w pełnym rozkwicie wygląda po prostu wspaniale.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Nie tylko Luter i reformacja odcisnęły w tym regionie swoje piętno. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa inne pomniki światowego dziedzictwa – Ogrody Dessau-Wörlitz oraz Bauhaus w Dessau, które na pewno warto odwiedzić, a możliwe to jest nawet pieszo, wzdłuż Łaby.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

W Wittenberdze 'Luter' jest wszechobecny, nawet w kulinariach: czy to chleb o nazwie Luter, herbatniki Luter, piwo Luter lub wino Luter – fantazja nie zna granic. Spróbowanie tego wszystkiego może być szczególnym doświadczeniem.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Warto odwiedzić kościół Pokoju w Świdnicy oraz miasto Jawor w Polsce. Tam też znajdują się ślady reformacji.

Stefan Rhein

z wykształcenia filolog. Od lat zajmuje się historią Reformacji i stanem obecnym tego ruchu religijnego.

Od 1998 roku stoi na czele Fundacji Miejsc Pamięci Marcina Lutra w Saksonii-Anhalt. Jest także przewodniczącym inicjatywy "Drogi do Lutra", która ma zachęcić turystów do wycieczki śladami reformatora.