Osiem pytań do…

Reginy Bittner, zastępcy dyrektora Fundacji Bauhaus Dessau

Czego nie wolno przegapić odwiedzając Dessau, siedzibę Bauhausu?

Nie wypada pominąć historycznego urzędu pracy, który został w 1929 roku zaprojektowany przez architekta i twórcę Bauhausu Waltera Gropiusa.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Budynek dawnego urzędu pracy, którego architektura nawiązuje do reform społecznych Republiki Weimarskiej. To synteza idei, ideałów i utopii nowego myślenia o świetle, przestrzeni i architekturze.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Wczesnomodernistyczne osiedle Dessau-Törten, gdzie po raz pierwszy został wdrożony model racjonalnego budownictwa mieszkaniowego; przez Gropiusa oczywiście i Hannesa Meyera.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Kiedy w 1988 roku po raz pierwszy przyjechałam do Dessau budynek szkoły Bauhaus znajdował się pod zarządem Armii Czerwonej. Bliskość obiektów wojskowych i architektury Bauhausu zrobiła na mnie spore wrażenie. Dziś na terenie dawnych koszarów znajduje się kampus Uniwersytetu Anhalt.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

W maju.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Ogrody Dessau-Wörlitz. To miejsce można porównać do Bauhausu: w oświeceniu projektowanie również było środkiem służącym ewolucji społecznej.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Tarta od Heilmannów serwowana w tutejszej stołówce szkolnej.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Wybrałabym Brazylię i jej stolicę zaprojektowaną przez architektów Oscara Niemeyera i Lucio Costę, która to została oddana do użytku w 1960 roku. Zaledwie po czterech latach planowania i budowy.

Regina Bittner

z wykształcenia kulturoznawca, jest zastępcą dyrektora Fundacji Bauhaus Dessau.

Urodziła się i wychowała w saksońskim Freibergu nieopodal Drezna; kieruje także Kolegium przy fundacji Bauhaus Dessau, skupiające kreatywne osoby z całego świata, zajmujące się wyzwaniami współczesnej urbanistyki.