Osiem pytań do…

Karin Lesser, architektki zieleni i krajobrazu

Odwiedzam osiedla modernistycznego Berlina, zabytki UNESCO. Czego nie wolno tu pominąć?

Miasta-ogrodu Falkenberg zaprojektowanego przez Bruno Tauta oraz mojego pradziadka, architekta krajobrazu Ludwiga Lessera. To najrzadziej odwiedzane miejsce – chyba dlatego, że jest ono położone jakby poza sześcioma modernistycznymi osiedlami. Jednak myślę, że warto zobaczyć to miejsce. Najbardziej wartym zwiedzenia obiektem z sześciu uznanych za dziedzictwo UNESCO osiedli jest oczywiście Osiedle Podkowa, które w latach dwudziestych ubiegłego wieku było jednym z największych placów budowy w Berlinie.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Falkenberg jest pierwszym przykładem miasta-ogrodu w Berlinie, kompleksem, który powstał jeszcze przed I wojną światową. Zachwyca ciekawą kolorystyką i jest nazywane "osiedlem- pudełkiem akwareli". W czasie powstawania tego zespołu barwna kolorystyka elewacji, w tym czarna, była szokiem dla wielu berlińczyków. Osiedle Podkowa składa się z czerwonych, żółtych, niebieskich i białych domów. Bruno Taut był geniuszem w tworzeniu ciekawych miejskich aranżacji i podkreślaniu ich za pomocą kolorów.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Mój sekret to Taute Heim. Ten dom należący do szóstego etapu budowy Osiedla Podkowa został odnowiony zgodnie z oryginalną kolorystyką ścian wewnętrznych, zaplanowaną przez samego Bruno Tauta, oraz meblami z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Taki dom, wraz z odrestaurowanym ogrodem, można sobie wynająć i poczuć smak ówczesnego życia.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Od około 75 lat Osiedle Podkowa ma tego samego właściciela. Dzięki temu ocalało wiele z oryginalnej zabudowy. Na przykład nigdy nie wymieniono podwójnych, drewnianych okien skrzyniowych; są one nadal w użyciu w ich pierwotnej formie i kolorze.

A kiedy, o jakiej porze roku jest tutaj najpiękniej?

W Osiedlu Podkowa najpiękniej jest wiosną. Dwie ulice – Parchimer Allee i Onkel-Bräsig-Straße – są obsadzone drzewami ozdobnej wiśni. Dlatego w kwietniu, kiedy wszystko tu budzi się do życia, można odnieść wrażenie, że biega się w różowych obłokach. Do tego dochodzą inne drzewa owocowe, które także kwitną na biało i różowo.

Co jeszcze warto zwiedzić w tym miejscu lub okolicy?

Nieopodal Osiedla Podkowa znajduje się zabytkowy dwór Britz z dwoma muzeami, dwiema restauracjami i pięknym siedemnastowiecznym parkiem. Tutaj można również podziwiać fragmenty dawnej wsi ​​z kościołem, stawem, plebanią i szkołą. W Gutshof hodowane są stare, tradycyjne rasy bydła i trzody.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Wiosną zdecydowanie szparagi z gatunku Beelitz. Ten gatunek rośnie na południe od Berlina. Podany z szynką i ziemniakami stanowi prawdziwą rozkosz dla podniebienia.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Osobiście chciałabym zobaczyć mury miejskie i Stare Miasto Szibam w Jemenie, w którym fascynują mnie także wysokie domy wybudowane z gliny.

Katrin Lesser

od ponad 15 lat mieszka w wielkim zespole mieszkaniowym Britz na Osiedlu Podkowa.

To znajdujące się w północnej części Berlina modernistyczne osiedle w 2008 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katrin Lesser wychowywała się w Karlsruhe. Dziś pracuje między innymi jako ekspert techniczny Osiedla Podkowa oraz miasta-ogrodu Falkenberg.