Osiem pytań do…

Steffi Behrendt, oficjalnej pełnomocniczki ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO Miasta Stralsundu

Czego nie wolno pominąć będąc w Stralsundzie, miejscu z listy dziedzictwa UNESCO?

Trzeba pójść na Stary Rynek. Tu między innymi znajduje się ratusz ze słynnymi elewacjami i monumentalny kościół św. Mikołaja. Nieopodal tego miejsca miasto zaprasza na wystawę poświęconą światowemu dziedzictwu, która wyjaśnia dlaczego Stralsund został wpisany na listę UNESCO. Dobrze też zrobi nam spacer do portu. Tu, pośród wielu żaglowców i statków wycieczkowych, cumuje legendarny żaglowiec Gorch Fock I.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Całe Stare Miasto w Stralsundzie jest otoczone wodą. Widać to szczególnie dobrze z tarasu widokowego ponad 80-metrowej wieży kościoła Mariackiego. Stąd roztacza się wspaniały widok na całe średniowieczne serce miasta. Czasami można zobaczyć stąd wyspę Rugię, a przy dobrej widoczności nawet wyspę Hiddensee.

Dowiemy się czegoś więcej? Jakaś poufna wskazówka, może adres?

Nieco na uboczu leży klasztor św. Ducha. Latem kwitną tutaj malwy. Znajdujące się w tym miejscu zabytki zostały pięknie odrestaurowane.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Będąc dzieckiem odwiedziłam Niemieckie Muzeum Oceanograficzne na wyspie portowej, które do dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Niemczech. W 2008 roku zostało otwarte Ozeaneum rozbudowywane z wielkim wysiłkiem. Ze względu na unikalne wystawy i imponującą architekturę Ozeaneum uzyskało tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2010.

A kiedy jest tutaj najprzyjemniej?

Tłumy w lecie, spokój w zimie – tak można najprościej opisać Stralsund. Ten, kto kocha słońce, wiatr i żagle wybierze się tu latem. Dzięki świeżemu, morskiemu powietrzu upały w Stralsundzie są do wytrzymania. Zimą jest tu spokojniej i wówczas można znaleźć czas na zwiedzanie muzeów, klasztorów i kościołów, lub usiąść w przytulnej kawiarni. Osobiście lubię łagodne jesienne dni. Aż do października można tu aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu lub okolicy?

Stralsund posiada unikalne organy, które po renowacji brzmią jeszcze pełniej. Można je podziwiać w kościele św. Mikołaja i kościele Mariackim.

Przejdźmy do stołu: co jest absolutnym hitem kulinarnym tego regionu?

Popularny i znany na całym świecie jest stralsundzki śledź Bismarcka – Bismarckhering. Specjał ten został w 1871 roku nazywany imieniem kanclerza Otto von Bismarcka. Zatopiony w delikatnej słodko-kwaśnej polewie bałtycki śledź najlepiej smakuje z bułką.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Kuszący jest Nepal ze znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO stolicą Katmandu, i położonym w Narodowym Parku Sagarmatha Mount Everestem. Uważam, że jest to naprawdę imponujący pomnik przyrody. Chciałabym tam pojechać.

Steffi Behrendt

urodziła się w Berlinie, mieście, w którym znajduje się najwięcej zabytków UNESCO w Niemczech.

Od 2003 r. jest oficjalną pełnomocniczką Światowego Dziedzictwa Miasta Stralsund. Steffi Behrendt jest również odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe i programy partnerskie tego hanzeatyckiego miasta.

 

Morze Wattowe

118 km

Brema

75 km

Lubeka

68 km

Wismar

140 km

Stralsund

126 km

Hamburg