Osiem pytań do...

Lydia Struck, antropolożka kultury i asystentka w zespole przewodników po muzeum Miasta Spichlerzy

Jestem w Hamburgu, miejscu z listy dziedzictwa UNESCO. Czego nie wypada mi tu przegapić?

Lokalizacja nad wodą, niezliczona ilość mostów i fascynujące budynki w stylu gotyku ceglanego skłaniają do urokliwego spaceru po Mieście Spichlerzy. Naprawdę warto, gdyż tylko tu można doświadczyć historii tego niezwykłego kompleksu magazynowego. Pozostałe muzea, jak również magazyn dywanów, palarnia kawy, wystawy i kawiarnie powodują, że spacer w kierunku położonej nieopodal dzielnicy Kontorhausviertel, ze znajdującym się tam budynkiem Chilehaus, jest zwieńczeniem tego niebywałego przeżycia.

Co jest największą atrakcją tego miejsca?

Być może wyspiarski charakter tego miejsca powoduje, że ludzie tu są bardzo przyjaźnie nastawieni do siebie. Tu praca przeplata się z rekreacją, jest to miejsce coraz to nowych spotkań. Trasa od centrum do Miasta Spichlerzy i HafenCity fascynuje kontrastami między starym a nowym. Zwiedzanie portu to czysty relaks, szczególnie gdy rozpoczniemy je od portu śródlądowego.

Dowiemy się czegoś więcej, jakaś poufna wskazówka, może adres?

Upał można łatwo znieść na jednym ze znajdujących się tu dziedzińców. W Mieście Spichlerzy znajduje się ten jedyny w swoim rodzaju, zwany Sandtorquaihof. Z niego to rozpościera się piękny widok na najstarszą części dzielnicy magazynowej w kierunku drugiego i trzeciego etapu budowy tego miejsca. W Kontorhausviertel znajdują się kolejne podwórza – na dziedzińcu budynku biurowego Sprinkenhof znajdują się również restauracje. A przy okazji – budynek ten posiada też imponującą klatkę schodową.

Co urzeknie każdego, kto znajdzie się w tym miejscu po raz pierwszy?

Największe wrażenie zrobiły na mnie barki, które w Mieście Spichlerzy przepływają na wyciągnięcie ręki, a także Łaba i jej przypływy, które wodę rzeki w regularnych odstępach przesuwają w dół kanału. W zależności od poziomu wody zjawisko to tworzy niepowtarzalny klimat. Przez krótką chwilę woda zatrzymuje się – po czym wpada w swój rytm przypływów.

W jaki sposób najlepiej poznawać to miejsce?

W weekendy muzeum Miasta Spichlerzy oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, włącznie ze zwiedzaniem muzeum. Tu można uzyskać wiele rzetelnych informacji i ogólny obraz zabytku. Potem można napić się kawy i dalej odkrywać to miejsce.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu lub okolicy?

Przy dobrej pogodzie można skorzystać z oferty rekreacyjnej nad i na rzekach Alster i Łaba. Spacer starym tunelem pod Łabą – prowadzącym na drugi brzeg – pozwala sycić się widokiem mostu i miasta, nad którym góruje wieża kościelna. Z kościoła św. Michała, zwanego Michałem, rozciąga się piękny widok na Światowe Dziedzictwo UNESCO. Można również zwiedzić bunkier w Wilhelmsburg. Widok stąd na port jest wyjątkowy. Spacer przez dzielnicę schodów Blankenese jest wielkim przeżyciem, z widokami na wzniesienia nad Łabą i na samą Łabę.

Porozmawiajmy o kulinariach : co jest absolutnym hitem tego regionu?

Aalsuppe – hamburska zupa z węgorza, ryby smażone na patelni z pieczonymi ziemniakami lub kanapki z rybą. Do tego Alsterwasser, to znaczy piwo z lemoniadą. Popularne Franzbrötchen można kupić prawie w każdej piekarni – smaczne cynamonowe wypieki, które wtedy gdy wojska Napoleona dotarły do Hamburga miały zastąpić francuskie croissanty. Dobry przykład na to, że wielki sukces może mieć fatalny początek.

Jakie inne miejsca na mapie skarbów UNESCO warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

Każdy zabytek Światowego Dziedzictwa jest fascynujący, co utrudnia wybór. Chciałabym chociaż raz powędrować przez krajobraz kulturowego Serra de Tramuntana na Majorce. Chciałbym zobaczyć też archeologiczny pejzaż pierwszej plantacji kawy na południowym wschodzie Kuby. W ten sposób zostałoby zatoczone koło do hamburskiego Światowego Dziedzictwa.

Lydia Struck

Urodziła się w Hamburgu, przez co uchodzi za „Hamburger Deern“ – hamburskie „dziewczę z krwi i kości". Swoją pracę w muzeum Miasta Spichlerzy rozpoczęła jeszcze podczas studiów, w 1999 roku. Od tego czasu jest przewodnikiem po muzeum i Mieście Spichlerzy. Tematem jej pracy magisterskiej było postrzeganie przestrzeni miejskiej na przykładzie hamburskiego Miasta Spichlerzy.

Od 2008 roku jest członkiem kierownictwa Muzeum Miasta Spichlerzy i zawiaduje ruchem turystycznym w miejscu - pomniku dziedzictwa UNESCO.

 

Morze Wattowe

118 km

Brema

75 km

Lubeka

68 km

Wismar

140 km

Stralsund

126 km

Hamburg