مسیر ۶

از باد هومبورگ تا رگنزبورگ

در ششمین مسیر از آشنایی با میراث جهانی یونسکو در آلمان به جنوب کشور سفر می‌کنیم. در این سفر علاوه بر بازدید از آثار متعلق به دوران روم باستان در باد هومبورگ، سفری نیز به منطقه مسل خواهیم داشت و با اکتشافات فسیلی در این منطقه آشنا خواهیم شد. از شهر رگنزبورگ نیز دیدن خواهیم کرد که بزرگ ترین شهر به جای مانده از دوران قرون وسطی در آلمان به شمار می‌آید.

سفر ما از باد هومبورگ واقع در ایالت هسن آلمان آغاز می‌شود. رومی ها در بیش از ۱۹۰۰ سال پیش در منطقه ای میان شهرهای کبلنس و رگنزبورگ امروزی، یکی از عظیم ترین بناهای آن دوران را ساختند. این بنای عظیم، احداث منطقه ای مرزی است به طول ۵۵۰ کیلومتر. این منطقه از سال ۲۰۰۵ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. امپراتوری روم با ساخت این محوطه مرزی می خواسته قلمرو خود را از سرزمین هایی که ژرمن ها در آن ها زندگی می کردند، معین کند. حفاری‌هایی که در این منطقه در سده ی ۱۹ میلادی صورت گرفت به کشف مواد مورد استفاده در این ساخت این محوطه مرزی انجامید. یکی از محوطه های نظامی دوران امپراتوری روم قلعه ای است با نام زالبورگ در منطقه مسل که بازدید از آن برای عموم آزاد است. قلعه‌ی زالبورگ از جمله معدود محوطه‌های نظامی به جای مانده از دوران روم باستان است که بازسازی شده است.

اگر می‌خواهید بدانید جهان در میلیون ها سال قبل چه شکلی داشته، به منطقه مسل سفر کنید. این منطقه بقایای آتشفشانی است که حدود ۴۷ میلیون سال قبل رخ داده است. گودال مسل که در این منطقه واقع شده، محلی است برای اکتشافات فسیلی. از فسیل حیوانات گرفته تا گیاهانی که میلیون‌ها سال قبل حیات داشته‌اند. پژوهش‌گران تاکنون موفق به کشف ۳۰ هزار مورد از بقایای فسیلی جانواران و گیاهان در این منطقه شده‌اند. دانشمندان استخوان های بیش از ۴۰ پستاندار را در این منطقه کشف کرده‌اند. با این اکتشافات بود که منطقه مسل در سال ۱۹۹۵ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

یک ساعت و نیم که به سمت غرب از این منطقه دور شویم به کاخ و باغ دربار وورتسبورگ می‌رسیم. از سال ۱۷۲۰ تا ۱۷۴۴ میلادی این کاخ مقر حکومت اسقف های اعظم شهر وورتسبورگ بوده است. سقف این بنای تاریخی که به وسعت ۶۰۰ متر مربع طراحی شده، کاری است از بالهازار نوی مان. وی این بنای آراسته به سبک روکوکو را به همراه معماران و نقاشان سرشناس آن دوران طراحی کرد و ساخت. نقاشی ‌ای که توسط جوآنی باتیستا تیپولو، نقاش سرشناس ایتالیایی، بر روی سقف و دیوار سالن ساختمان مقر فرمان روایی کشیده شده است، در نوع خود کم نظیر است. این نقاشی در سالنی با نام سالن قیصری قابل مشاهده است. ساختمان مقر حکومت و باغ دربار از سال ۱۹۸۱ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

۱۰۰ کیلومتر از شهر وورتسبورگ به سمت غرب که حرکت کنیم به شهر بامبرگ می‌رسیم. هاینریش دوم، قیصر امپراتوری روم مقدس این شهر را در سال ۱۰۰۷ میلادی به عنوان مقر حکومت خود برگزید. او می‌خواست شهری به عظمت و اهمیت شهر رم بسازد ولی در عین حال از معماری و طراحی رم تقلید نشود. بامبرگ بدون تقلید از معماری رم به عنوان مدلی از شهرهای قرون وسطایی ساخته شد. کلیسای اعظم شهر بامبرگ در سده ی ۱۱ میلادی ساخته شد. اشیای گران بهای موجود در این کلیسا و همچنین مقبره قیصر آلمان، هاینریش دوم، از جمله مهمترین آثار به جای مانده از دوران قرون وسطی در این شهر به شمار می‌آیند. از سال ۱۹۹۳ میلادی بخش قدیمی شهر بامبرگ، به همراه بنای شهرداری شهر و محل سکونت اسقف اعظم، در فهرست میراث جهای یونسکو قرار گرفته است.

۷۰ کلیومتر دورتر از شهر بامبرگ، تازه ترین میراث جهانی آلمان که در یونسکو به ثبت رسیده است را خواهید یافت: سالن اپرای بایرویت که از اواخر ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است. سالن اپرای شهر بایرویت به دستور یکی از خواهران فریدریش کبیر، پادشاه پروس، با نام ویلهلمینه ساخته شد که خود دستی در آهنگسازی، نویسندگی و حتی بازیگری داشت. از او به عنوان یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار در تاریخ آلمان در سده ی ۱۸ میلادی یاد می‌کنند. او با پایه گذاری این تماشاخانه، شهرتی جهانی به شهر بایرویت بخشید. ساخت سالن اپرای بایرویت چهار سال طول کشید و در سال ۱۷۵۰ میلادی پذیرای علاقه مندان به تاتر و موسیقی بود.

آخرین شهری که در این مسیر از آن دیدن می‌کنیم، شهر رگنزبورگ است که از سال ۲۰۰۶ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. بیش از هزار مجسمه و بنای تاریخی متعلق به دوران قرون وسطی در دل این شهر جای گرفته است. از این جمله است کلیسای جامع سنت پتر که بر اساس الگوی کلیساهای جامع فرانسه ساخته شده است. ارتفاع برج های کلیسای رگنزبورگ به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد. کار ساختمان این بنای گوتیک ۲۵۰ سال طول کشید. پلی که بر روی رود دانوب ساخته شده نیز یادگاری است از هنر معماری قرون وسطی یا سده های میانه. این پل تا سده ی ۱۲ میلادی یکی از بزرگ ترین پل های قاره اروپا محسوب می‌شد

 

باد هومبورگ

۴۲ کیلومتر

مسل

۱۱۵ کیلومتر

وورتسبورگ

۹۵ کیلومتر

بامبرگ

۶۱ کیلومتر

بایرویت

۱۴۵ کیلومتر

رگنزبورگ