مسیر ۴

از بینگن تا اسن

در مسیر چهارم از آشنایی با میراث جهانی یونسکو در آلمان به سمت غرب می‌رویم، جایی که نخستین میراث جهانی آلمان در آن جا واقع شده است: کلیسای اعظم آخن. این کلیسا در سال ۱۹۷۸ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. علاوه بر این با یکی دیگر از آثار مهم مذهبی نیز آشنا می‌شویم: کلیسای اعظم کلن.

سفر ما از شهر بینگن آغاز می شود. شهری که در دره میتل راین واقع شده است. این دره به طول ۶۵ کیلومتر دو شهر بینگن و کوبلنتس را به هم متصل می‌کند. این دره جزو میراث جهانی یونسکو قرار دارد. برای آشنایی با دره میتل راین می توان سوار بر کشتی شد و یا از مسیرهای راه‌پیمایی استفاده کرد. مناظر زیبا و قلعه‌های تماشایی این منطقه گردشگران را از سده ی ۱۸ میلادی برای بازدید به این مکان جذب می‌کند. علاوه بر این باید به صخره های لورلای نیز اشاره کرد که از جذابیت های گردشگری در این منطقه است. در افسانه‌ها آمده است، زیباروئی با نام لورلای بر روی این صخره‌ها می‌نشسته و با آوازی دلنشین، ناخدای کشتی‌ها را چنان محسور خود می‌کرده که چاره‌ای جز برخورد با صخره‌ها نداشته‌اند. امروزه اما نگرانی از بابت برخورد کشتی با صخره‌های این منطقه وجود ندارد. می توان سوار بر کشتی از تماشای کاخ ها، قلعه ها و تاکستان های بی‌شمار این دره لذت برد.

شهر کوبلنتس در انتهای دره میتل راین واقع شده است، جایی که دو رود راین و موزل به هم وصل می‌شوند. دیدن مناظر زیبای شهر کبلنز از داخل کابین های ترن هوایی تماشایی‌تر است. اگرچه این ترن هوایی در فهرست میراث جهانی جای ندارد، سوار شدن بر آن و دیدن نمای رود راین از فراز آن بی لطف نیست.

برای رسیدن به دو کاخ زیبا در این مسیر می بایست ۱۰۰ کیلومتر از این جا دور شویم: کاخ آگوستوس بورگ و کاخ شکار در شهر برول. معماری این کاخ‌ها به دوره‌ی هنری روکوکو مربوط می‌شود. این مجموعه از سال ۱۹۸۴ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. ایده ساخت این قصر، کلمنس آگوست، اسقف اعظم را از فرانسه به آلمان کشاند. معمارانی از فرانسه، ‌ایتالیا و آلمان در ساخت این بنا همکاری داشتند. پس از جنگ جهانی دوم قصر آگوستوس مدت زمانی به محل معرفی ریاست جمهوری آلمان تبدیل شد.

در ادامه سفرمان به شهر کلن می‌رسیم جایی که کلیسای اعظم آن از سال ۱۹۹۶ میلادی جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌آید. می‌گویند معماری بسیاری از کلیساهای اروپا تحت تاثیر این بنا بوده است. ۶۳۲ سال برای ساخت این کلیسای عظیم زمان صرف شد. ساخت این بنا در سال ۱۸۸۰ میلادی به پایان رسید و در آن زمان، با ارتفاعی در حدود ۱۵۷ متر بلندترین ساختمان جهان لقب گرفت.

یکی دیگر از بناهای مذهبی مهم در اروپا یک ساعت آن طرف تر از شهر کلن، در شهر آخن واقع شده است: کلیسای اعظم آخن. بیش از ۳۰ پادشاه این کلیسا را برای مراسم تاج گذاری خود انتخاب کردند. کارل کبیر که دستور ساخت این بنا را صادر کرد، سلطنت خود را در سال ۸۰۰ میلادی آغاز کرد. اسناد و مدارک به جای مانده از آن دوران که در کلیسای اعظم شهر آخن نگهداری می‌شوند، این مجموعه را به یکی از باارزش‌ ترین مجموعه‌ی اشیای قیمتی در میان کلیساهای اروپا تبدیل کرده است.

اگر ۱۲۵ کیلومتر در جهت شمال شرقی از آخن فاصله بگیریم به شهر اسن می‌رسیم. جایی که یکی از آثار معماری مدرن صنعتی در آن واقع شده است: کارخانه استخراج زغال سنگ. این کارخانه از سال ۲۰۰۱ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. در این کارخانه بیش از ۱۲۵ سال زغال سنگ استخراج می‌شده است. ثروت منطقه رور در گذشته تا حد زیادی ریشه در فعالیت های این کارخانه صنعتی داشته است. این مجموعه امروز به محلی برای اجرای جشن‌ها و برنامه‌های فرهنگی تبدیل شده است.

 

بینگن

۶۵ کیلومتر

کوبلنتس

۹۷ کیلومتر

برول

۲۰ کیلومتر

کلن

۷۱ کیلومتر

آخن

۱۲۸ کیلومتر

اسن