مسیر ۲

از آنگرمونده تا آیزلبن

در دومین سفر خود برای آشنایی با میراث جهانی یونسکو در آلمان با افراد سرشناسی آشنا خواهیم شد که شهرت شان از مرزهای آلمان فراتر رفته و به سراسر جهان می‌رسد. علاوه بر آشنایی با معمار برجسته‌ی آلمانی به سراغ یکی از شخصیت های تاثیرگذار دینی در آلمان نیز خواهیم رفت؛ مارتین لوتر، اصلاح طلب دینی.

سفرمان را از شهر آنگرمونده آغاز می کنیم، شهر کوچکی در شمال شرقی برلین. جنگل گرومزین در همین مکان قرار دارد. جنگلی که ناهمواری‌های آن یادگاری است از دوران یخبندان در بیش از ۱۲ هزار سال پیش در آلمان. از سال ۲۰۱۱ میلادی جنگل گرومزین در فهرست میراث طبیعی یونسکو قرار گرفته است. چهار جنگل دیگر در آلمان نیز جزو میراث جهانی یونسکو هستند که از میان آنها می‌توان به پارک ملی یاسموند و پارک ملی هاینیش اشاره کرد.

در ادامه سفرمان در این مسیر به برلین می‌رویم. در سفر به پایتخت آلمان به شش شهرک برلین سر می‌زنیم که به خاطر نوع معماری و تاثیرشان در شهرسازی مدرن از سال ۲۰۰۸ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. برای بازدید از این شهرک ها باید وقت کافی در نظر گرفت. هریک از این شهرک‌ها در منطقه‌ای از پایتخت آلمان قرار گرفته‌اند. در میان این شهرک‌ها که در زمان آلمان قیصری ساخته شده‌اند، می‌توان به شهر فالکن برگ و به شهرک شیلرپارک اشاره کرد. طراحان این شهرک‌ها از جمله هانس شارون و موسس باوهاوس،والتر گروپیوس، بوده‌اند.

از دیگر میراث جهانی یونسکو در این سفر با جزیره ی موزه‌ها در برلین آشنا خواهیم شد. این مجموعه از سال ۱۹۹۹ میلادی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. طراحی اولیه جزیره ی موزه ها که از پنج موزه تشکیل شده است، در سال ۱۸۳۰ میلادی صورت گرفت. این مجموعه تاریخ هنر شش هزار ساله را روایت می‌کند. دیوید چیپرفیلد در سال ۲۰۱۰ بنای جدیدی را به مجموعه ی موزه اضافه کرد تا از این طریق ارتباطی میان معماری سنتی و مدرن ایجاد کرده باشد.

صد کیلومتر از جنوب غربی پایتخت آلمان که دور شویم به مقصد بعدی‌مان در این سفر خواهیم رسید. جایی که نهضت اصلاح دینی از سوی مارتین لوتر شکل گرفت. در این سفر از شهر ویتن برگ دیدن خواهیم کرد که یکی از مکان های اصلی سخرانی های لوتر محسوب می‌شود. از محل زندگی و تدریس مارتین لوتر نیز در این سفر بازدید می‌کنیم. علاوه بر این به کلیسایی سر خواهیم زد که مارتین لوتر در سال ۱۵۱۷ میلادی در مقابل آن اصلاحات دینی ۹۵ گانه خود را مطرح کرد. لوتر از آن سال حرکتی را آغاز کرد که سرمنشا تحولات عظیمی در مسیحیت شد.

در ادامه سفرمان به شهر دساو می رسیم. جایی که مکتب معماری باوهاوس توسط والتر گروپیوس پایه گذاری شد. این مکتب به انقلابی در معماری، هنر و طراحی بدل شد. مدرسه هنر این شهر از سال ۱۹۹۶ میلادی در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفته است. در این مسیر علاوه بر آشنایی با طرح‌های معماری‌ گروپیوس به خانه‌هایی که او و سایر همکاران هنرمندش در آنها زندگی می‌کردند نیز سر می‌زنیم. خانه‌های رنگارنگ با طراحی‌هایی دلچسب که در زمان خود، هنر معماری را با طراحی نو آشنا کرد.

آخرین مقصد ما در این سفر شهر آیزلبن خواهد بود. شهری که به واسطه مکان های یادبود مارتین لوتر در آن به همراه شهر ویتن برگ از سال ۱۹۹۶ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. مارتین لوتر در سال ۱۴۸۳ میلادی در آیزلبن چشم به جهان گشود و در سال ۱۵۴۶ میلادی در همین شهر با زندگی وداع کرد. نهضت اصلاح دینی که مارتین لوتر بنیاد نهاد، از مرزهای آلمان فراتر رفت و دامنه ی آن به بسیاری از کشورهای جهان رسید.

 

آنگرمونده

۸۰ کیلومتر

برلین

۱۱۴ کیلومتر

ویتن برگ

۳۵ کیلومتر

دساو

۸۴ کیلومتر

آیزلبن