۸ پرسش از

گئورگ کیرشمایر، کشیش کلیسای ویز

من می خواهم از میراث جهانی کلیسای ویز دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

آن چه یوهان باپتیست و دومینیکوس تسیرمان، دو معمار سرشناس آلمانی، با ساخت این کلیسا برای ما به یادگار گذاشتند، جلوه ای است از هنر روکوکو. اگر می خواهید از این بنای تاریخی دیدن کنید، باید زمان کافی در اختیار داشته باشید. مهم ترین بخش این کلیسا مجسمه ای است که در مرکز کلیسا قرار دارد و بر طبق اطلاعات ما دلیل ساخت این کلیسا در سده ۱۸ میلادی نیز وجود همین مجسمه بوده است.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

من به عنوان یک کشیش پیش از هر چیز به این مکان به عنوان خانه خدا نگاه می کنم. علاوه بر این بسیار خرسندم که این افتخار نصیبم شد که در این مکان مقدس که در عین حال اثری هنری نیز هست، کار کنم.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

پیشنهاد می کنم به محوطه ی کلیسا با پای پیاده قدم بگذارید. تنها از این طریق است که بازدیدکننده می تواند با موقعیت و جایگاه ویژه کلیسا در وسط این چمن زار بیش تر آشنا شود.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

من اولین بار به عنوان دانشجوی الهیات به این کلیسا آمدم. خوب به یاد دارم که چگونه محو فرم و رنگ های به کار رفته در این مکان شده بودم. برای من در هیچ مکان دیگری به مانند کلیسای ویز هنر و الهیات، این طور زیبا در کنار هم ننشسته اند.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

اواسط ماه مه این چمن زار پر است از گل های قاصدک. در این موقع از سال است که گویی کلیسا در وسط دریایی پر از شکوفه قرار گرفته است. کوه های اطراف این محوطه در ماه مه پوشیده از برف است. این منظره برای من بسیار زیبا و به یادماندنی است.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

برای من محیطی مناسب برای استراحت جزوی از برنامه بازدید از کلیسای ویز محسوب می شود. پیشنهاد می کنم از مهمان سراهایی که در اطراف این منطقه قرار دارند، استفاده کنید. اگر وقت کافی در اختیار داشته باشید، می توانید از شهرهای این اطراف هم دیدن کنید: شهر اشتاین گادن و روتن بوخ از جمله شهرهای دیدنی هستند که کلیساهای زیبایی را نیز در خود جای داده اند.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

من به شما پیشنهاد می کنم از غذاهای سنتی در بایرن حتما امتحان کنید. خوردن سوسیس سفید به همراه یک لیوان آب جو را توصیه می کنم.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

دوست دارم حتما از مقر فرمانروایی در شهر وورتسبورگ دیدن کنم

گئورگ کیرشمایر

زندگی خود را وقف کار در کلیسای ویز کرده است.

او در ابتدا مدیریت مدرسه آموزش های تکمیلی شهر را بر عهده داشت و سپس در سال ۱۹۷۸ میلادی فعالیت خود را به عنوان کشیش کلیسای ویز آغاز کرد. این کشیش آلمانی که ۷۳ سال سن دارد، امسال بازنشسته می شود، آن هم پس از ۳۷ سال کار در کلیسای ویز.