۸ پرسش از

آنجلیکا مائول برئون، راهنمای گردشگری در صومعه مائول برن

من می خواهم از میراث جهانی در مائول برن دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

پیشنهاد من این است که از تمامی بخش های کلیسا دیدن کنید. محوطه کلیسا وسیع تر از ساختمان اصلی است و قسمت های دیگری را نیز شامل می شود. تنها از طریق بازدید از کل این مجموعه است که متوجه می شویم چرا به این صومعه لقب کامل ترین صومعه ی باقی مانده از دوران قرون وسطی در اروپا را داده اند.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

آن چه در مورد این بنا توجه ام را به خود جلب کرد، معماری به کار رفته در آن است که شامل سبک های دوره رمانسک تا گوتیک می شود. کاشی های به کار رفته در صومعه و معماری سالن غذاخوری راهبان صومعه نیز از جمله ویژگی های منحصر به فرد این مکان قلمداد می شوند.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

امکان کسب اطلاعات بیش تر در مورد صومعه و تاریخ آن تنها از طریق استفاده از تورهای گردشگری ویژه این صومعه امکان پذیر است. پیشنهاد می کنم در این تورها شرکت کنید.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

من در اولین حضورم در این مکان شیفته ابهت و جلال آن شدم. معماری به کار رفته در این محوطه نیز در نوع خود کم نظیر است.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

در فصل بهار که شکوفه ها جلوه ویژه ای به این مکان می دهند. در تابستان هم باغ صومعه دیدنی است و هوای متبوعی نیز درون صومعه را پر می کند. در پاییز هم وقتی ابرهای تیره همه جا را پر می کنند، معماری سیسترسی (سیسترسی یا راهبان سفید یکی از فرقه‌های کاتولیکی راهبان‌اند) این صومعه بیش از پیش خودنمایی می کند. در زمستان هم می توان از تعداد کم گردشگران در صومعه استفاده کرد و از آرامش محیط لذت برد.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

پیشنهاد می کنم از طبیعت اطراف صومعه غافل نشوید که بیش از ۸۵۰ سال پیش توسط راهبان سیسترسی تزیین شده است. به این طبیعت دلپذیر باید تاکستان ها و مسیرهای سرسبز پیاده روی را نیز افزود. دریاچه ای هم در همین نزدیکی است که می توان در تابستان برای آب تنی از آن استفاده کرد.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

غذاهای مخصوص شوابی را نباید از دست داد. یک نمونه آن غذایی است متشکل از خمیر نان که با گوشت و سبزیجات پرشده است. بر اساس برخی از افسانه ها غذای مخصوص این منطقه را اولین بار یکی از راهبان همین صومعه مائول برن تهیه کرده است.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من دوست دارم در آلمان از دریاچه بادن و پارک موسکائو دیدن کنم. در خارج از کشور هم تاج محل در هند را دوست دارم از نزدیک تماشا کنم.

آنجلیکا مائول برئون،

حدود ۲۲ سال است که به کار راهنمایی گردشگران در صومعه مائول برن مشغول است.

هم اکنون وی سرپرست مکانی وابسته به صومعه زیر عنوان کارگاه صومعه نیز هست که در آن کودکان و نوجوانان با روش های متنوعی با نوع زندگی در صومعه آشنا می شوند.

 

تریر

۷۸ کیلومتر

فولکلینگر

۱۵۸ کیلومتر

لرش

۵۱ کیلومتر

اشپایر

۶۶ کیلومتر

مائول برن