۸ پرسش از

هانس شایدینگر، شهردار رگنزبورگ

من می خواهم از میراث جهانی در رگنزبورگ دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

برای این که هیچ مکان دیدنی ‌ای از قلم نیافتد، پیشنهاد من این است که بازدید از شهر را از مرکز گردشگری رگنزبورگ آغاز کنید. در این مکان اطلاعات مفیدی در مورد تاریخ شهر و مکان های دیدنی آن کسب خواهید کرد. به بخش اصلی شهر که میراث جهانی در آن واقع شده است، می توان پیاده سر زد.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

دفتر من در ساختمان قدیمی شهرداری است، در نزدیکی سالن امپراتوری. در این سالن در فاصله سال‌‌های ۱۶۶۳ تا ۱۸۰۳ میلادی امپراتوری روم مقدس ملل آلمان تشکیل جلسه می داده است. از همین روست که بنای قدیمی شهرداری و سالن امپراتوری برای من از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

از کوچه ها و گذرهای باریک شهر که رد می شوید، هر از چند گاهی نگاهی هم به آسمان بیاندازید؛ صحنه های جالبی را خواهید دید: همانند برج های سر به فلک کشیده کلیسای جامع رگنزبورگ. اگر هوا آفتابی باشد هم که دیگر لذت گشت و گذار در این شهر دست کمی از ایتالیا نخواهد داشت.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

تنوع و سرزنده بودن شهر توجه من را به خود جلب کرد. ارتباطی که میان بخش های جدید و قدیمی شهر برقرار شده هم دیدنی است. میراث جهانی رگنزبورگ تنها یک موزه نیست، بلکه شهر مدرنی است که وجه تاریخی اش را نیز حفظ کرده است.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

آن هایی که از کشور ایتالیا خوششان می آید حتما در پاسخ به پرسش می گویند: تابستان. بله زندگی در این فصل در فضای باز در جریان است: کافه های شلوغ؛ کنسرت های متعدد. برای من اما رگنزبورگ با بازار کریسمس اش در زمستان هم جذابیت های خود را دارد. اگر اهل هیاهو و شلوغی نیستید، فصل های پاییز و بهار را برای تماشای شهر پیشنهاد می کنم.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

اگر می خواهید از دور دست و از روی بلندی نگاهی به شهر رگنزبورگ بیاندازید، پیشنهاد می کنم به تاکستان های شمال رود دانوب سر بزنید و از بلندای آن به این شهر نگاه کنید تا زیبایی های آن را از زاویه دیگری بنگرید.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

در کنار پل سنگی شهر رگنزبورگ رستورانی را خواهید یافت که بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد. در این رستوران می توانید سوسیس مخصوص شهر رگنزبورگ را نوش جان کنید که به همراه سس خردل خانگی سرو می شود.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من تاکنون از تعدادی از میراث جهانی دیدن کرده ام، اما دوست دارم از تمامی آثار مربوط به میراث جهانی به نوبت بازدید کنم. قرار است در فرصت بعدی به هلند بروم و از زمین های بیمستر (زمین های حاصل خیز در پشت سد که نیاز به آبیاری ندارند: زمین های پولدر) دیدن کنم.

هانس شایدینگر

مدت زیادی از عمر خود را در شهر رگنزبورگ گذرانده است.

او پس از اتمام دوره تحصیلات دانشگاهی در رشته اقتصاد در سال ۱۹۷۸ در بخش اداری شهر رگنزبورگ مشغول به کار شد. او تا پیش از انتخاب اش به عنوان شهردار رگنزبورگ در سال ۱۹۹۶، تا اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی در بخش های صنعتی فعالیت می کرد.

 

باد هومبورگ

۴۲ کیلومتر

مسل

۱۱۵ کیلومتر

وورتسبورگ

۹۵ کیلومتر

بامبرگ

۶۱ کیلومتر

بایرویت

۱۴۵ کیلومتر

رگنزبورگ