۸ پرسش از

اولریکه لایبل، مدیر مرکز میراث جهانی بامبرگ

من می خواهم از میراث جهانی بامبرگ دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

باید به تماشای بخش قدیمی شهر بامبرگ بروید که در آن آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری قرار دارد. به محض ورود به بخش قدیمی شهر تصویر کم نظیر آن مورد توجه تان قرار می گیرد که زیر تاثیر معماری دوران قرون وسطی و باروک طراحی شده است. مکان هایی که نباید از تماشای شان غافل ماند، کلیسای جامع شهر، کاخ مقر حکومت، باغ گل رز مشرف به کاخ و همچنین ساختمان شهرداری بامبرگ است.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

بامبرگ شهر سرزنده ای است که مکان های متنوعی را برای بازدید گردشگران در خود جای داده است. یکی از زیبایی های شهر، در قرار گرفتن آن در کنار رود رگنیس است. البته صومعه ی سنت میشائیل را نیز نباید فراموش کرد که با درختان میوه اطراف اش جلوه ی زیبایی به این شهر بخشیده است.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

پیشنهاد می کنم از بخش مربوط به باغبانی و باغ داری در شهر هم دیدن کنید. سبک باغبانی این شهر ساختار و ویژگی های منحصر به فردی دارد که به همین خاطر بخشی از میراث جهانی بامبرگ را به خود اختصاص داده است. حتی موزه ای هم با موضوع انواع باغ داری در شهر راه اندازی شده است.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

علاوه بر مجسمه های تاریخی که در اولین حضور من در این شهر مورد توجه ام قرار گرفت، جزئیات دیگری هم در بامبرگ برای دانستن وجود دارد. در هر گوشه از این شهر می توان نکته ی تازه ای را کشف کرد.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

مناسب ترین زمان برای بازدید از بامبرگ مسلما تابستان است. تابستان زمانی است که تمام آبجو فروشی ها صندلی ها را بیرون از مغازه ها یا در باغ می چینند تا مردم از هوای خوب لذت بیشتری ببرند. اما اگر اهل شلوغی و سر و صدا نیستید، فصل زمستان را توصیه می کنم. در آرامش و سکوت این فصل رفتن به کنسرت موسیقی کلاسیک خالی از لطف نیست.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

راه های ساحلی حاشیه رود رگنیتس به سبب نمایشگاه های باغبانی سال ۲۰۱۲ دوباره قابل استفاده هستند. از طریق این راه ها می توان از سایر مناطق دیدن کرد؛ مناطقی که در گذشته در آن ها فعالیت های صنعتی صورت می گرفته است. در مسیر عبور از این محل، پارک هاین و خانه های ویلایی را خواهید یافت.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

غذاهای فرانکی از عطر و طعم خوبی برخوردارند. از جمله می توان به سوسیس های مخصوص این منطقه، گوشت خوک سرخ کرده و پیازهای بامبرگی پر شده از گوشت اشاره کرد. البته به این غذاها باید آبجوی مخصوص را هم اضافه کنید.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من دوست دارم از کارخانه فاگوس در شهر آلفلد دیدن کنم. این کارخانه نمادی از معماری مدرن است.

اولریکه لایبل

معمار بناهای تاریخی است.

وی تا سال ۲۰۰۹ در پایتخت آلمان به کار مشغول بود. لایبل در برلین در زمینه های معماری‌، برنامه ریزی شهری و حفاظت از مجسمه های تاریخی به برگزاری سمینارها و نمایشگاه مشغول بوده است. وی از سال ۲۰۱۱ مدیریت مرکز میراث جهانی بامبرگ را برعهده دارد.

 

باد هومبورگ

۴۲ کیلومتر

مسل

۱۱۵ کیلومتر

وورتسبورگ

۹۵ کیلومتر

بامبرگ

۶۱ کیلومتر

بایرویت

۱۴۵ کیلومتر

رگنزبورگ