۸ پرسش از

نیکلا کربس، کارمند بنیاد هنری در دسائو-وورلیتس

من می خواهم از میراث جهانی دسائو- وورلیتس دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

توصیه می کنم بازدید از یک منطقه را از دست ندهید و آن پارک وورلیتس است. زیبایی منطقه دسائو-وورلیتس در این پارک به اوج می رسد. در سده ی ۱۸ میلادی فرانتس فون آنهالت-دسائو، شهریار آلمانی، دستور ساخت این پارک را صادر کرد. در هریک از مسیرهای این پارک که حرکت کنید به ویژگی هایی منحصر به فرد برخورد خواهید کرد. جزیره سنگ هم در همین منطقه واقع شده با آتشفشانی مصنوعی که در نوع خود در اروپا بی نظیر است. چه به دنبال استراحت باشید و چه به دنبال کسب دانش، پارک وورلیتس مکان مناسبی است.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

آن چه بیش از هر چیز در این منطقه جلب توجه می کند، تنوع باغ‌ها و پارک های آن است که در وقع آینه ای از تحولات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی این منطقه است. این ناحیه پر است از قصرها و پارک های تاریخی که در حصار رودخانه ها و دریاچه های کوچک قرار گرفته اند. این باغ ها زیر تاثیر هنرهای تزیینی کشورهایی چون انگلستان، هلند، ایتالیا و چین طراحی شده اند. گذرگاه‌های مخصوص دوچرخه سواری بخش های مختلف پارک ها را به هم وصل می کنند. استفاده از دوچرخه را برای گشت و گذار در این منطقه توصیه می کنم.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

نکته پنهان این منطقه در مورد قصر و پارکی است با نام لویسیوم. این باغ به همراه قصر کوچکی که در آن واقع شده بخشی از میراث جهانی منطقه دسائو−وورلیتس به شمار می آید. این باغ به یکی از پرنسس های آلمانی با نام لویزه فون آنهالت-دسائو تعلق داشته است. وسائل به کار رفته در کاخ باغ، نقاشی دیوارها و سالن پرشکوه اش جلوه ای است از زندگی شهریاران و امیران آلمانی در دوران پروس. این مجموعه در منطقه ای به وسعت بیش از ۱۴ هکتار قرار گرفته است.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

اولین بار در کودکی به این منطقه آمدم. در آن زمان طاووس هایی که بال های خود را با غرور به نمایش می گذارند از هر چیزی بیشتر جلب توجه کنند. امروز هم بازدیدکنندگان می توانند در این منطقه، این پرنده و انواع دیگری از حیوانات را تماشا کنند.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

تغییر فصول در جذابیت های نهفته در باغ تاثیر دارد. اوایل بهار وقت شکوفه دادن درختان است و حال و هوایی خاص دارد. در تابستان می شود سوار بر کشتی دیدنی ها را از رودخانه تماشا کرد. در پاییز هم از دیدن برگ های قرمز، زرد و نارنجی خسته نخواهید شد. در زمستان هم قدم زدن در باغ و تماشای قصرهای باشکوه لذت بخش است.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

در فاصله ی ۳۵ کیلومتری می توان از سه میراث جهانی یونسکو دیدن کرد. مکان های یادبود مارتین لوتر در قلعه ویتن بورگ، مدرسه باوهاوس در شهر دسائو و منطقه طبیعی دسائو-وورلیتس. فرصتی جالب است که سه میراث جهانی در کنار هم قرار گرفته اند.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

در فصل بهار خوردن مارچوبه را به همراه ژامبون مخصوص پیشنهاد می کنم.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

در این مورد نمی توانم با قطعیت نظر بدهم.

نیکلا کربس

از سال ۲۰۰۴ میلادی در بخش ارتباطات بنیاد هنری دسائو-وورلیتس فعالیت می کند.

وی مسئول هماهنگی و برنامه ریزی برای سخنرانی ها و اجراهای موسیقی در کاخ ها و پارک های واقع در منطقه ی دسائو-وورلیتس است.

 

وایمار

۱۶۱ کیلومتر

دسائو-وورلیتس

۹۷ کیلومتر

پتسدام

۱۸۹ کیلومتر

باد موسکائو

۱۷۰ کیلومتر

کاسل