۸ پرسش از

کرستین کنبل، مورخ هنر

من می خواهم از شهر وایمار دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

تعداد مکان هایی که در وایمار جزو میراث جهانی یونسکو است‌، قابل توجه است. از این جمله اند، خانه مسکونی گوته، سالن روکوکو در کتابخانه دوشس آنا آمالیا، قصر شهر وایمار، پارک واقع بر حاشیه رود ایلم و خانه ویلایی گوته در این پارک.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

من ترکیب کلاسیک و مدرن شهر وایمار را می پسندم. شما در این شهر می توانید به دوران ادبی کلاسیک سفر کنید و در عین حال با مکتب معماری باوهاوس هم آشنا شوید. در این شهر می توان با فیلسوف برجسته فریدریش نیچه آشنا شد و یا سراغ آهنگساز سرشناس فرانتس لیست رفت. در وایمار اردوگاه های کار اجباری هم وجود دارند که نشانی است از دوران حکومت نازی ها در آلمان. در هر گوشه از این شهر می توان رد گوشه هایی از تاریخ آلمان را گرفت.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

توصیه ی من این است که حتما از قصر شهر وایمار دیدن کنید. معماری این قصر و ساخت اتاق ها و سالن آن که در حدود سال ۱۸۰۰ میلادی به پایان رسیده، تحسین برانگیز است. بنیاد وایمار در این قصر برنامه های متنوعی را اجرا می کند و به معرفی شخصیت های هنری و مجموعه ی آثار آن ها می ‌پردازد. باید برای بازدید از این قصر وقت کافی در نظر گرفت.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

من در دوران کودکی با خانه ی گوته و پارک ها و باغ های وایمار و اطراف آن آشنا شده ام. امروز از همه جالب تر برای من اتاق های خانه گوته است. در یکی از خانه های او در شهر وایمار بخش زیادی از وسائل گوته نگهداری می شود. اتاق کار گوته من را از هر مکان دیگری بیش تر تحت تاثیر خود قرار داده است. این جا می شود به راحتی دید که او چگونه کار می کرده و مدارک و اشیای یادبودش چگونه نگهداری می شده است. کتابخانه شخصی گوته نیز به طور مجزا در خانه اش قابل مشاهده است.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

من اوایل سال و فصل تابستان را توصیه می کنم. البته اوایل فصل پاییز هم وایمار دیدنی است. محوطه های پارک که همچون نوار سبزی به دور شهر وایمار قرار گرفته اند، گیاهان تنوعی را در خود جای داده اند. در فصل زمستان هم می توان از خانه ی شعرای سرشناس وایمار دیدن کرد و یا از مجموعه ی اشیای گران بهای قصر شهر. البته موزه باوهاوس را هم نباید فراموش کرد.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

من موزه باوهاوس واقع در میدان تئاتر را توصیه می‌کنم. درست است که مکان این موزه چندان وسیع نیست، اما با این حال بازدیدکنندگان این امکان را دارند تا با ویژگی‌های مکتب باوهاوس آشنا شوند. قرار است بنیاد وایمار موزه ی جدیدی در همین ارتباط راه اندازی کند که بازدید از آن از سال ۲۰۱۵ میلادی ممکن خواهد بود.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

از آن جا که به هنگام بازدید از شهر وایمار در ایالت تورینگن به سر می برید، خوردن سوسیس مخصوص این ایالت را نباید از دست بدهید. کوفته مخصوص تورینگن هم مسلما در رستوران های شهر یافت می شود. در تابستان می شود در یک کافه ی زیبا نشست و از بودن در وایمار لذت برد.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

برای من دشوار است که در این زمینه تصمیم گیری کنم. دوست دارم در آینده ای نه چندان دور از شهرهای متروکه در ناحیه لاتزیو در ایتالیا دیدن کنم که در نزدیکی شهر رم واقع شده اند. همچنین علاقه دارم از شهر تاریخی هرکولانیوم بر حاشیه خلیج ناپل هم دیدن کنم.

کرستین کنبل

آشنایی کنبل با شهر وایمار به دوران کودکی اش باز می گردد.

او در این شهر که نام اش با دوره ادبی کلاسیک و مکتب معماری باوهاوس گره خورده است، رشد کرد و به کار مشغول شد. او در شهر ینا که در نزدیکی وایمار واقع شده است، تاریخ هنر و الهیات تحصیل کرد. او از سال ۲۰۰۹ با بنیاد وایمار همکاری دارد.

 

وایمار

۱۶۱ کیلومتر

دسائو-وورلیتس

۹۷ کیلومتر

پتسدام

۱۸۹ کیلومتر

باد موسکائو

۱۷۰ کیلومتر

کاسل