۸ پرسش از

پترا وش، کارمند بنیاد پارک ها و باغ های دوران پروس در برلین-براندنبورگ

من می خواهم از میراث جهانی پتسدام دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

پیشنهاد می کنم از تاکستان فریدریش کبیر دیدن کنید که دور تا دور قصر سان سوی را پوشانده است. اگر هم خیلی اهل محل های پر از گردشگران نیستید، بازدید از قصر شارلوتن هوف را توصیه می کنم.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

من فضای پارک مشرف به کاخ سان سوسی را دوست دارم. در این پارک از درختان و گل ها به خوبی نگهداری می شود. مسیرهای گشت و گذار و چمن زارها به حدی زیبا در کنار هم قرار گرفتند که گویی روی تابلوی نقاشی قدم گذاشته ای. البته کاخ شارلوتن هوف هم بسیار دیدنی است؛ با شکل و شمایل کاخ های رایج کمی فرق دارد. انگار که به خانه ای ویلایی وارد شده ای. خانه ای که با سلیقه ای خیره کننده آراسته شده است.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

اگر بگویم که دیگر نکته ی نگفته ای نمی ماند! اما با این حال می گویم: به باغ گل رز مشرف به کاخ شارلوتن هوف سر بزنید. اما از من نخواهید که بیش از این چیزی را لو بدهم.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

نکته قابل توجه در ارتباط فوق العاده ای نهفته است که میان مناظر طبیعی و محل های تزیین شده بر قرار شده است. آب هم در این میان عنصر تعیین کننده ای است؛ می توان سوار بر کشتی هم از تماشای این مناظر دلپذیر لذت برد. توصیه می کنم از تاکسی های دریایی برای این منظور استفاده کنید.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

هر موقع از سال این منطقه زیبایی خاص خود را دارد. بیش تر بستگی به این دارد که شما چه شخصیتی داشته باشید، مثلا خود من علاقه دارم که در یک روز زمستانی به این منطقه بیایم و از دریاچه هاول دیدن کنم.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

پیشنهاد من این است که زمانی را برای آشنایی با شهر پتسدام اختصاص دهید. نه این که فقط از خیابان های اصلی شهر دیدن کنید، بلکه سراغ کوچه ها و گذرهای باریک شهر بروید و از تماشای دیدنی های دوران باروک لذت ببرید.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

فصل بهار که می رسد، خوردن مارچوبه این منطقه را از هر جای دیگری بیشتر توصیه می کنم.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

دیوار چین. دوست دارم در کنار این اثر معماری بی نظیر یک روز از طلوع تا غروب آفتاب قدم بزنم.

پترا وش

اهل ایالت زاکسن-آنهالت در آلمان است.

او که مربی تربیتی است به مدت ۲۰ سال در شهر پتسدام در بخش آموزش فرهنگی کودکان و نوجوانان مشغول به کار بوده است. پترا وش در حال حاضر مسئول برنامه ریزی بازدیدها و برگزاری جشن ها در باغ فریدریش کبیر است.

 

وایمار

۱۶۱ کیلومتر

دسائو-وورلیتس

۹۷ کیلومتر

پتسدام

۱۸۹ کیلومتر

باد موسکائو

۱۷۰ کیلومتر

کاسل