۸ پرسش از

برنهارد سال‌ من، فیلم‌ ساز

من می خواهم از میراث جهانی باد موسکائو دیدن کنم: چه توصیه ای به من می کنید؟

برای آشنایی بیشتر با وسعت این پارک خوب است وقت کافی داشته باشید. برای تماشای پارک با پای پیاده و یا با دوچرخه حداقل پنج شش روز زمان نیاز دارید. بیش از نیمی از این پارک که توسط شهریار آلمانی، پوکلر، احداث شده در کشور لهستان واقع شده است.

چه چیز این شهر برایتان بیش از همه جالب است؟

زیبایی پارک باد موسکائو در تنوع مناظر و طبیعت آن است. انواع گل‌ها و درختان و مسیرهای تزیین شده زیبایی ویژه ای به این منطقه بخشیده اند. من به آن بخش از پارک بیشتر علاقه دارم که در دامنه ی رود نایسه قرار گرفته. چشم انداز پارک از این دامنه بسیار دیدنی است؛ به ویژه منظره کاخ نو که در بخش واقع در آلمان قرار گرفته است.

یک توصیه ی خاص برای ما دارید؟

طبیعت پارک باد موسکائو دائم در حال تغییر است. از هر گوشه ای که به گوشه دیگر پارک بروید، این تنوع و دگرگونی را با چشم خود خواهید دید.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

اولین حضور من در این مکان به سال ها پیش بر می گردد. من سال ۱۹۹۸ به این جا آمدم. آن بخش از پارک که در لهستان واقع شده، وضعیت امروز را نداشت. بخش واقع در لهستان پس از سال ۱۹۴۵ میلادی به عنوان منطقه طبیعی حفاظت شده اعلام شد، ولی با وجود این، به حال خود رها شد. مراقبت از پارک تا همین چند سال قبل به طور جدی صورت نمی گرفت. دیدن صحنه هایی از درختان شکسته و چمن زارهای آسیب دیده مسلما خوشایند نبود.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

برای تماشای طراحی پارک پیشنهاد می کنم یک بار در فصل زمستان به این جا سفر کنید. وقتی در زمستان برگی بر روی درختان نیست، می توان با طراحی پارک با دید بهتری آشنا شد. مسلما در اواخر ماه سپتامبر و با شروع فصل پاییز هم این پارک تماشایی می شود.

از چه چیز دیگری باید در لوبک دیدن کرد؟

فقط دامنه رود نایسه نیست که تماشایی است، بلکه موقعیت جغرافیایی این پارک هم به دلیل قرار گرفتن میان دو کشور آلمان و لهستان بسیار ویژه است. در این پارک، غرب و شرق اروپا به هم می رسند. همین برخورد جغرافیایی در تنوع فرهنگی این منطقه بی تاثیر نبوده است.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

توصیه می کنم سری به بازار مخصوص کشاورزان این منطقه بزنید. توصیه دیگرم این است که غذاهای لهستانی را امتحان کنید. ششلیک که همان گوشت کبابی روی سیخ است، این جا به بهترین شکل ممکن تهیه می شود.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

من دوست دارم از پارک دسائو-وورلیتس دیدن کنم.

برنهارد سال من

کارگردان فیلم ‌های مستند است.

او که متولد اتریش است در سال های جوانی در برلین و زالتسبورگ به تحصیل در رشته های زبان و ادبیات آلمانی و جامعه شناسی پرداخت. سال من، سپس به تحصیل رشته کارگردانی در مدرسه فیلم شهر پتسدام مشغول شد. او تحصیلات خود در رشته کارگردانی را با ساخت فیلمی با نام "آزادی درختان" با موضوع پارک باد موسکائو در سال ۲۰۰۳ به پایان رساند.

 

وایمار

۱۶۱ کیلومتر

دسائو-وورلیتس

۹۷ کیلومتر

پتسدام

۱۸۹ کیلومتر

باد موسکائو

۱۷۰ کیلومتر

کاسل