۸ پرسش از

مارن برش‌ماخر-اینن، تاریخ‌شناس باغ

من قصد دارم از پارک کوهستانی ویلهلمزهوله دیدن کنم، به نظر شما چه چیزی را در این بازدید نباید فراموش کرد؟

آبنماها، آبشارها و فواره‌هایی که تقریبا ۳۰۰ سال پیش در پارک ساخته شده‌اند. شاهکار بی‌مانند طراحان و معماران منظر که بر پایه‌ی سیستم‌هایی که از مخزن سد، تالاب و کانال تشکیل شده ‌اند، بدون کمک تلمبه، عمل می‌کنند. مخزن آب درارتفاع ۵۰۰ متری، بر روی کوه قرار گرفته است. از این جا آب حرکت خود را آغاز می‌کند و با گذر از ۵ ایستگاه به سوی قصر ویلهلمز هوهه روان می‌شود. در این نقطه - تقریبا یک ساعت پس از آنکه حجم آب از بالا به سمت پایین سرازیر شد - یک آب فشان به ارتفاع ۵۲ متر از دریاچه به سمت آسمان شلیک می‌شود. پایان یک هنرنمایی بی نظیر.

از چه چیزی در این پارک بیشتر خوشتان می‌آید؟

چیزی که من را تا امروز هم تحت تاثیر قرار می‌دهد بزرگی و تنوع منظر در این پارک است. بر روی مساحتی به بزرگی ۳۵۰ زمین فوتبال، پارک کوهستانی ویلهلمزهوهه تصاویر بی شماری در طراحی منظر را پیش چشم بیننده می‌گذارد. تا آنجا که من می دانم این پارک از نظر وسعت و تنوع معماری منظر در اروپا بی نظیر است. برای من این پارک یک گالری تصویر است که زیر آسمان برپا شده است.

آیا توصیه ای ویژه برای ما دارید؟

نیمه‌ی شمالی پارک کوهی. آبشار جدید این‌جا بین درختان پنهان شده است. این مجسمه‌ی * مصنوعی سال ۱۸۲۶ ساخته شد و بخشی از بازی‌های آبی مشهور بود.

چه چیزی شما را در اولین بازدیدتان از این منطقه تحت تاثیر قرار داد؟

در جریان تحصیل‌ام در دانشگاه در رشته‌ی طراحی و معماری منظر، درباره‌ی این پارک خیلی چیزها خوانده بودم اما هنوز آن را ندیده بودم. هنگامی که پارک را در سال ۱۹۷۷ برای نخستین بار دیدم بیش از هرچیز در کنار وسعت این پارک، تنوع گونه‌های گیاهی و درختان خارجی در این پارک که از سراسر دنیا می‌آیند، مرا تحت تاثیر قرار داد. نمونه‌ی بسیاری از این گیاهان را تا آن روز در اروپا در یک پارک ندیده بودم.

در چه فصلی این جا از همیشه زیباتر است؟

شاید به نظر ساده بیاید اما گمان می‌کنم، این پارک در همه‌ی فصل‌ها بیننده را شیفته‌ی خود می‌کند. در فصل بهار تفاوت و شکوه رنگ‌های شکوفه‌ها و جوانه‌ زدن شکوفه‌ها و برگ‌ها. در تابستان هنرنمایی‌ با آبشار و فواره که بیننده را به وجد می‌آورند. و حتی خش و خش برگ‌ها و خروش آب و نوای بادی که از بین درختان می‌گذرد و جیک و جیک پرندگان. در پاییز تنوع رنگ‌های پاییزی و در زمستان آبشارهای یخ بسته و آرامشی که به گونه‌ای افسانه‌ای دلپذیر است و بر پارک سایه افکنده است.

از چه چیز دیگری باید در این پارک دیدن کرد؟

قصر و پارک ویلهلم اشتال در منطقه‌ی کالدن که در شمال پارک کوهستانی ویلهلمزهوهه به فاصله‌ی ۱۰ کیلومتری آن قرار دارد. این قصر که به سبک روکوکو بناشده و پارک، بین سال‌های ۱۷۴۷ تا ۱۷۶۱ ساخته شدند. یک عنصر اصلی این پارک حصاری است که از درون یک خندق می‌گذرد که گویا محوطه‌ی قصر را بدون مرز مشخص به طبیعتی که محوطه را محاصره کرده است پیوند می زند. تازه وقتی که جلوی این خندق بایستید به وجود این حصار پی می‌برید.

بازدید از میراث فرهنگی جهان اشتهای آدم را باز می کند. توصیه ای برای ما در مورد یک غذای ویژه این منظقه دارید؟

آله وورست" خوراکی مخصوص کاسل و منطقه‌ی اطراف‌اش است. این خوراک تنها از گوشت خوک درست می‌شود و افزودن هر ماده‌ی اضافی برای سرعت بخشیدن به جاافتادن گوشت و هر مزه‌ای به آن ممنوع است. در تهیه‌ی این غذا تنها از ادویه‌ی به خصوصی می‌توان استفاده کرد و زمان لازم برای اینکه این گوشت در هوا خشک شود، بین دو تا ۷ ماه است.

از کدام اثر که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو آمده دوست دارید دیدن کنید؟

این پرسش که هنر معماری و طراحی باغ از چه تاثیرات و روابطی متقابلی در سطح بین المللی فرای مرزهای جغرافیایی، شکل گرفته است، برایم جالب است. به همین خاطر باغ‌های چینی برای نمونه باغ‌های پکن یا باغ‌های سوژو در این کشور برایم جالب اند. همین‌طور خیلی دوست دارم یک‌بار از باغ‌های ایرانی که از سال ۲۰۱۱ جزو میراث جهانی به شمار می‌آیند، دیدن کنم.

مارن برش‌ماخر-اینن

بیش از ۳۰ سال تدریس در دانشگاه کاسل به عنوان تاریخ‌شناس باغ

داستان هنر طراحی باغ و منظر بزرگترین علاقه‌ی او در زندگی بوده و هست. این معمار و طراح باغ و منظر از سال ۲۰۰۳ تا کنون مدیر دوم انجمن شهروندان علاقمند به میراث جهانی پارک کوهستانی ویلهلمزهوهه است.

 

وایمار

۱۶۱ کیلومتر

دسائو-وورلیتس

۹۷ کیلومتر

پتسدام

۱۸۹ کیلومتر

باد موسکائو

۱۷۰ کیلومتر

کاسل